U Srednoj školi Isidora Kršnjavoga Našice 8. travnja 2017. održana je 7. geometrijska škola Stanka Bilinskog. Dobila je ime po akademiku i matematičaru dr. sc. Stanku Bilinskom, rođenom u Našicama 22. travnja 1909. godine. Osnovana je 16. travnja 2011. u SŠ Isidora Kršnjavoga Našice u svrhu poticanja i proširivanja znanja iz geometrije te popularizacije matematičke znanosti.

Organizator Geometrijske škole je SŠ Isidora Kršnjavoga Našice, a suorganizatori  Zavičajni muzej Našice i Udruga za hrvatsku povjesnicu Našice. Pokrovitelji škole su Grad Našice i dr. sc. Vanda Bilinski, kći Stanka Bilinskoga. Kao i prethodnih godina predstavnici organizatora skupa u školskoj aleji zavičajnika položili su cvijeće pred bistu Stanka Bilinskog.

U radu ovogodišnje škole  sudjelovalo je je 130 učenika i 80 nastavnika iz sedam osnovnih (Dalj, Čačinci, Đurđenovac, Jelisavac, Zdenci  i Našice (2 škole)) te šest srednjih škola (Osijek, Beli Manastir, Valpovo, D. Miholjac, Đakovo i Našice). U uvodnome dijelu programa nastupili su učenici OGŠ ,, Kontesa Dora'' Našice - Elija Plemeniti, Iva Horvat i Danijel Papučić uz glazbenu pratnju prof. Darije Vlajnić i prof. Ivana Krajačića. Njihov nastup pratio je slikopis događanja s prošlogodišnje Geometrijske škole.

Prigodnim govorom  nazočne su pozdravili ravnatelj prof. Željko Filjak i predsjednik Mjesnog odbora grada Našica - gospodin Josip Matek,  čime je ovogodišnja Geometrijska škola i službeno otvorena.

U radnom dijelu prijepodneva održana su dva stručna predavanja za nastavnike i dvije radionice za učenike.

Predavanje na temu Bertrandov paradoks održao je izv. prof. s Odjela za matematiku u Osijeku  dr. sc. Nenad Šuvak, a dr. sc. Ivan Budimir s Grafičkog fakulteta u Zagrebu predavanje na temu Kompozicijska pravila u grafičkom dizajnu.

Za učenike su organiziranje dvije radionice:

• Geometrijska vjerojatnost koju je vodila Rebeka Ćorić, asistentica na Odjelu za matematiku u Osijeku

• TANGRAM koju su vodile profesorice Marija Ivanković i Martina Strapač za učenike osnovnih škole te profesorice Barbara Knežević i Darija Lozić za učenike srednjih škola

U holu škole izloženi su radovi učenika osnovnih i srednjih škola koji su pristigli na natječaj Najljepša geometrijska slika.

Prvo mjesto osvojila je Tea Bošnjak, učenica III. gimnazije Osijek,  drugo mjesto osvojila je Nikolina Šarčević, učenica Gimnazije A. G. Matoša iz Đakova, a  treće mjesto osvojili su Mia Peršić i David Drozdek, učenici Osnovne škole  Đurđenovac. Učenici su nagrađeni prigodnim poklonima.

1. nagrada                                                  2. nagrada

3. nagrada

Izložbu su postavile profesorice Zrinka Amidžić i Darija Lozić.

Po završetku radnog dijela dr. Vanda Bilinski uručila je poklone ovogodišnjim predavačima koji su iznijeli svoje dojmove o sudjelovanju na ovogodišnjoj Geometrijskoj školi.

Svim sudionicima podijeljena su priznanja za sudjelovanje u radu škole.

Skup je završen zajedničkim ručkom  koji su pripremili učenici ugostiteljske struke, uz stručno vodstvo učitelja Marice Canecki, Jerka Amidžića, Stanislava Vinkovića i Ane Mirković.

Program je vodila profesorica Nikolina Jakovljević.

U nastavku donosimo intervju s dr. Vandom Bilinski koji su vodili učenici 3. razreda prirodoslovno – matematičke gimnazije - Lucija Drozd i Ivan Vulić.

INTERVJU

« Prosinac 2020 »