Erasmus +

Erasmus+ Sound (STEM) All Around mobilnost SŠ Isidora Kršnjavoga u Ankaru, Turska

Autor: Romana Borš-Mačak, 23. 5. 2022.

Druga mobilnost projekta Erasmus+ Sound (STEM) All Around održala se od 9. do 13. svibnja 2022. u Ankari, Turska. Učenice 3. b razreda opće gimnazije Marija Djedović, Ana Krumerac, Elena Sertić, Lara Šimić u pratnji prof. Renate Pintar i prof. Romane Borš-Mačak sudjelovale su u brojnim zanimljivim aktivnostima družeći se s ostalim sudionicima projekta iz Grčke (Komotini), Španjolske(Motril) i Turske (Denizli i Ankara).

Profesori iz škola-partnera su u rujnu 2021. već gostovali kod nas u Našicama te je susret od samog početka nalikovao na okupljanje „starih“ prijatelja prožeto smijehom i odličnim raspoloženjem.

Putovanje je započelo 8. svibnja vožnjom iz Našica do Budimpešte kombijem koji nam je Grad Našice ustupio te im i ovom prigodom zahvaljujemo na susretljivosti. Let Budimpešta-Istambul, Istambul-Ankara protekao je vrlo ugodno obzirom da je za neke od sudionica ovo bio prvi let avionom.

Po dolasku u Ankaru smjestili smo se u hotel i upoznali s našim gostoljubivim domaćinima. Tijekom narednih dana imali smo osigurani autobusni prijevoz do škole Ufuk Arslan Anadolu Lisesi u kojoj su se odvijale radionice i predavanja na temu Sound All Aronud. U nekim radionicama smo zaplesali, zapjevali i upoznali tradicijska glazbala, saznali statističke podatke o razini buke u dijelovima Ankare tijekom različitih godišnjih doba i doba dana, sudjelovali u Body Percussion aktivnostima.

Nezaboravno iskustvo bio je izlet u Kapadokiju koja je od Ankare udaljena oko 300 km. Putovanje autobusom omogućilo nam je da ovu prekrasnu zemlju pobliže upoznamo: veliko slano jezero Tuz Gölü, neobičan reljef i pogled na  Fairy Chimneys Rock oblike. Let balonom prije svitanja na visini 700 m je uistinu doživljaj za pamćenje. Muzej na otvorenom Göreme, podzemne crkve i raskošne freske na zidovima, podzemni grad i provlačenje uskim tunelima kroz stijene na dubini od 30 m čak i  najhrabrijima djeluje malo klaustrofobično. Tijekom posjeta muzeju Anatolijske civilizacije učenici domaćini izveli su „Sounds in Anatolia from history“ glazbenu dramu, posjetili smo i monumentalni Atatürkov mauzolej, vidjeli izradu grnčarije u tradicionalnoj radionici keramike. Tijekom boravka u Turskoj isprobale smo brojne specijalitete i delicije uz neizostavno ispijanje crnog čaja i turske kave.

Turska nas je uistinu oduševila svojim ljepotama, ali u najljepšoj uspomeni ostat će druženje i razmjena iskustva s dragim ljudima koje smo upoznale. Prepune dojmova vratile smo se 14. svibnja kući. Jedva čekamo mobilnost u Našicama planiranu za svibanj 2023. da se opet susretnemo i uzvratimo gostoprimstvo!

Romana Borš-Mačak, prof. savjetnik

« Ožujak 2024 »