Održano poluzavršno natjecanje projekta Ponos Domovine

Autor: Manuela Kojić, 20. 4. 2015.

„Znanjem i igrom na ponos domovini“

Naša škola 17. travnja 2015. bila je domaćin održavanja trećeg kruga natjecanja projekta Ponos Domovine.

Projekt koji je organiziran kao srednjoškolsko natjecanje edukativno-sportskog karaktera usmjeren je jačanju domoljublja i afirmaciji pozitivnih društvenih vrijednosti. Organizator Projekta je Udruga Ponos Domovine, a pokrovitelj Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta.

Putem on line kviza provjerava se znanje vezano uz Domovinski rat i odgoj, hrvatsku povijest i zemljopis, ekologiju, religiju, moral , etiku i energetsku učinkovitost učenika. Svrha je natjecanja razvijanje domoljublja, poticanje na tjelovježbu, međusobno uvažavanje i prihvaćanje suprotnosti, ravnopravnosti i ostalih društvenih vrijednosti.

Prvi dio natjecanja započinje eliminacijskim provjerama teorijskog znanja gdje srednjoškolci (500 sudionika) rješavaju on line test u kojem od ukupno 550 pitanja za svakog sudionika pojedinačno odabiru 40 pitanja. U drugom dijelu natjecanja (100 sudionika) njih 30 stječe pravo za treći krug natjecanja koji se odvija prema teritorijalnoj udaljenosti.

Za Osječko – baranjsku i Vukovarsko – srijemsku županiju, naša je škola bila domaćin.  Iz Vukovarsko – srijemske županije sudjelovala je jedna ekipa iz Gimnazije Vukovar  kojoj je mentor bio prof. Dubravko Žuvić.  Iz Osječko – baranjske županije sudjelovala je naša škola s dvije ekipe (Nikola Prološčić, Luka Povreslo, Domagoj Ranogajec, Filip Ćuić, Matko Marković, Jurica Nekić, 4. b og) pod mentorstvom prof. Nade Tomašević.  U prvom dijelu bilo je organizirano teorijsko on line natjecanje, a u drugom dijelu sportska natjecanja u 5 disciplina. Našim učenicima nedostajao je jedan bod kako bi se plasirali na završno trodnevno natjecanje u Zagrebu koje će se održati 30. svibnja 2015.

Čestitam dečkima na postignutom uspjehu i uloženom trudu u pripremama. Zahvaljujem i profesorima Zdenku Lovriću, Kristijanu Reljcu i Ivanu Kruljcu te stručnim učiteljima ugostiteljskog praktikuma  na pomoći tijekom natjecanja.

Nada Tomašević, prof.