6. Zimska škola fizike u kojoj su sudjelovali naši učenici i profesori

Autor: Manuela Kojić, 2. 3. 2015.

Kako učiti fiziku na zabavan i zanimljiv način?!

Već šestu godinu zaredom na Odjelu za fiziku Sveučilišta J. J. Strossmayera održana je Zimska škola fizike za srednjoškolce. Organizirali su je Hrvatsko fizikalno društvo – podružnica Osijek i Županijsko stručno vijeće (ŽVS) nastavnika fizike Osječko-baranjske županije, u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje i Odjelom za fiziku Sveučilišta u Osijeku.

Sudjelovalo je oko stotinjak gimnazijalaca i učenika strukovnih škola. Predavači su bili profesori iz srednjih škola, koji su pripremili šest radionica od 30 minuta, kako bi svi učenici prošli sve radionice (1. Vakuum – ništa ili nešto; 2. Optičke iluzije; 3. Val ili čestica – pitanje je sad!; 4. Hirošima – dan poslije; 5. Mikser boja; 6. Nebo i svjetlost).

Prof. Snježana Švelec, voditeljica Županijskog stručnog vijeća za fiziku za strukovne srednje škole, istaknula je kako su učenici jako zainteresirani za ovakav način rada jer tu nije naglasak na znanju iz fizike, nego na volji da se taj predmet uči na drugačiji način.

Iz naše škole sudjelovali su učenici:  Lovro Ibriks, Tomislav Stošić, Ivan Prošić, Ivan Balog, Angela Marinović, Magrareta Paulić,  Tin Balžević i profesori Goran Hajnal i Mario Vučković s radionicom Optičke iluzije. Učenici Marija Mihalj, Marko Dundović, Matej Horvat, Filip Bogdanović i Ivana Marić prezentirali su 3D kocku napravljenu od svijeća. U  radionici su učenici osim prezentacije slika optičkih iluzija u paru ili grupama, gledali i proučavali animirane optičke iluzije, stereograme te izrađivali 3D model od papira.