JUVENES TRANSLATORES - Najava predavanja i radionice o prevođenju

Autor: Sanja Kurucić, 4. 11. 2014.

JUVENES TRANSLATORES

U organizaciji aktiva stranih jezika, prof. Mirele Rukavina-Sabo i prof. Marije Kramarić, dana 07. studenoga 2014.  u godini obilježavanja 13. obljetnice Europskog dana jezika u našoj školi će se održati predstavljanje djelatnosti Glavne uprave za pismeno prevođenje Europske komisije u RH gdje će se progovoriti o prevođenju u europskim institucijama, europskoj politici višejezičnosti, hrvatskom jezičnom odjelu u Europskoj Komisiji kao i o mogućnostima zapošljavanja u institucijama EU-e.

Uz teorijski dio bit će organizirana i prevoditeljska radionica na kojoj će se učenike podučiti vještinama prevođenja, alatima tijekom procesa prevođenja, a bit će dan i osvrt profesionalnih prevoditelja Europske komisije na najčešće pogreške kao i  na prevoditeljski rad.

Radionicu i predstavljanje Glavne komisije u ime Područnog ureda za pismeno prevođenje će voditi gđa Marina Petrić.

Okvirni program:

11.45 – 12.30             Prevoditeljska radionica: zajednički dio (komentari hrvatskog teksta, komentari učeničkih prijevoda, najčešće pogreške, iskustva iz prakse…)

12.30 – 13.30             Pozdravna riječ; predstavljanje Glavne uprave za pismeno prevođenje Europske komisije; prevođenje kao djelatnost  u europskim institucijama te predstavljanje hrvatskog jezičnog odjela u Europskoj Komisiji

13.35 – 14.00             pitanja i odgovori, razmjena iskustava, prijedlozi…

Radionici će tijekom 6. sata nazočiti zainteresirani učenici koji se moraju prijaviti do petka u kabinet stranih jezika zbog ograničenog broja slobodnih mjesta.

Učenici 1.,2.,3. i 4. razreda jezične gimnazije kao i svi učenici trećih i četvrtih razreda koji namjeravaju upisati studij stranih jezika nazočit će predstavljanju djelatnosti Glavne komisije za pismeno prevođenje sa sjedištem u Zagrebu.

Molimo predsjednike razreda da popis zainteresiranih učenika za predavanje i zasebno popis učenika zainteresiranih za radionicu dostave u Kabinet stranih jezika.

Predavanje će se održati 7. sat u VND, a radionica 6. sat u učionici br. 13.

Više možete saznati na stranicama:

ec.europa.eu/publications/index_en.htm

europarl.europa.eu/parliament/expert/displayFtu.do?id=74&ftuId=index.html#theme1

Popis odabranih škola za sudjelovanju u natječaju JUVENES TRANSLATORES: ec.europa.eu/translatores/selected

prof. Mirela Rukavina-Sabo i prof. Marija Kramarić

« Ožujak 2024 »