Sudjelovanje naše škole u projektu Najljepši školski vrtovi 2014.

Autor: Barbara Knežević, 6. 10. 2014.

U organizaciji Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i HRT-a, projekt „Najljepši školski vrtovi“ ove godine slavi 20. obljetnicu.

Njegovanje školskoga vrta naša je dugogodišnja praksa, a rezultate intenzivnoga rada procjenjivalo je prosudbeno povjerenstvo u sastavu: Lidija Komes, urednica ekološke emisije „Slušaj kako zemlja diše“ i voditeljica projekta, Ljiljana Awad, producentica projekta, Astrid Horvat, načelnica Uprave za zajedničke projekte MZOS-a, i Vesna Cetin Krnjević, predstavnica Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji su posjetili našu školu 25. rujna 2014.

Svaka škola oblikuje vrt prema svojim mogućnostima i u skladu s klimatskim i drugim uvjetima, čuvajući bogatstvo i biološku raznolikost Hrvatske i njegujući autohtono bilje svojega podneblja.

Na temelju pristiglih prijava Prosudbeno povjerenstvo odabralo je školske vrtove koje su posjetili. Nakon obilaska odlučuje se o prvonagrađenim vrtovima. Povjerenstvo ima pravo i ne dodijeliti  nagradu u pojedinim kategorijama ako smatra da nitko ne ispunjava  kriterije, a može dodijeliti i nekoliko ravnopravnih nagrada.

Neki od osnovnih elemenata koje bi školski vrt mogao imati, svi navedeni elementi nisu obvezni:

1.ukrasne grmove
2. ukrasno drveće(grupna ili pojedinačna stabla)
3. sezonsko cvijeće
4 . trajnice
5. sukulentne biljke
6. ljekovito i začinsko bilje
7. travnjak
8. vodena površina za uzgoj vodenoga bilja i životinja
9. pojedinačna stabla voćaka ili voćnjak
10. maslinik ili pojedinačna stabla maslina
11. povrtnjak
12. kompostište
13. živicu – u slobodnom rastu ili oblikovanu
14. klijalište, rasadnik, plastenik, staklenik………
15. preporučuje se voditi foto-dokumentaciju o radovima u školskom vrtu

S obzirom na veliku površinu našega školskog vrta bilo je potrebno dobro razraditi i osmisliti elemente koji će predstavljati biološku raznolikost biljnog i životinjskog svijeta, a istovremeno biti i međusobno usklađeni. U razgledavanje i obilazak vrta krenuli su u pratnji profesorice biologije Senke Erdeš te profesora poljoprivredne struke Verice Franjin, Dušana Nekića i Borisa Pavića. Prilikom obilaska svi ocjenjivači su bili oduševljeni školskim okolišem, te načinom kojim vodimo brigu o njemu. Posebno smo ih iznenadili modernizacijom vrta pomoću QR kodova, koji se nalaze pored latinskog naziva pojedine biljne vrste, a preko kojih možemo saznati interesantne podatke o biljkama pomoću svog smartphone-a.

Na završnoj svečanosti  21. studenog, bit će dodijeljene nagrade i priznanja najljepšim školskim vrtovima u kontinentalnom i primorskom djelu Hrvatske.