Zanimljivo predavanje bivšeg učenika naše škole Ivana Güttlera - Hrvatska u kontekstu globalnih klimatskih promjena

Autor: Manuela Kojić, 3. 3. 2014.

Na inicijativu prof. Anđelka Cvijetovića, održano je 28. veljače 2014. znanstveno-popularno predavanje Ivana  Güttlera na temu Hrvatska u kontekstu globalnih klimatskih promjena. Kako je istaknuo Guttler, mjerenja meteoroloških elemenata u Hrvatskoj provode se od 1862. i zadnja tri desetljeća u Hrvatskoj su najtoplija u zadnjih stoljeće i pol. Dokazano je da općem zatopljenju najviše pogoduju ljudske aktivnosti-promet, industrija i sl., čime se atmosfera dodatno opterećuje povećanim količinama stakleničkih plinova, prije svega ugljikova dioksida i metana. Poseban problem je prenaglo povećanje koncentracije ugljikova dioksida krajem 20.i poč.21.st.

Güttler je detaljno i s brojnim grafičkim prikazima opisao daljnje tendencije klimatskog zatopljenja u Hrvatskoj i u ovom stoljeću. Glede oborina naglasio je da su sve češće pojave ekstremno sušnih i vlažnih godina, što upućuje na zaključak da je dugoročno predviđanje toga klimatskog elementa vrlo nepouzdano. Predavanju su bili nazočni završni razredi gimnazije i ekonomske  škole. Učenici su brojnim pitanjima pokazali velik interes za ovu temu.

Ivan Güttler je prije 11 godina maturirao u našoj prirodoslovno-matematičkoj gimnaziji. Diplomirani je inženjer fizike, a uskoro će i doktorirati u području meteoroloških znanosti.  Trenutno je zaposlenik Državnoga hidrometeorološkog zavoda u Zagrebu. Našem ravnatelju uručio je nekoliko vrijednih izdanja DHMZ-a i HMD-a i obogatio knjižni fond naše školske knjižnice.

Razgovor s Ivanom Guttlerom te maturanticom Antonijom Sinovčić iz 4. a og i učenikom Dinom Stošićem  iz 2. jezične gimnazije, poslušajte 8. ožujka na radiju Našice u emisiji Za mlade koju vodi Kristijan Katarinček.

Prof. Z. Kovač