OKRUGLI STOL "EUROPSKO GRAĐANSTVO - AKTIVNO GRAĐANSTVO" - U SRCU EUROPE IPA INFO 2012.

Autor: Manuela Kojić, 19. 2. 2014.

14. veljače 2014. godine u Gradskoj vijećnici Grada Našica, održan je okrugli stol za građane pod nazivom „Europsko građanstvo – aktivno građanstvo“. Okrugli stol je otvorio gradonačelnik Krešimir Žagar koji je pozdravio sve prisutne i istaknuo kako je aktivno građanstvo temelj svakoga razvijenog društva i kako grad Našice obiluje organizacijama civilnoga društva koje oplemenjuju kulturan i društveni život Našica. Gradonačelnik je istaknuo i kako je za ostvarenje naših prava kao građana EU bitno dobro poznavanje i ispoljavanje istih bez prepreka, a kako je okrugli stol dobra prilika upravo za to kao i informiranje o mogućnostima financiranja putem fondova EU koje sada za organizacije civilnoga društva ne smije biti više ništa strano već način života. Prisutnima se obratio i Josip Miletić predsjednik Gradskog vijeća Grada Našica.

Na okruglom stolu Emilija Malovčak, predsjednica Centra za lokalne inicijative i poduzetništvo Našice, prezentirala je prava građana Europske unije (obrazovanje, kultura, zapošljavanje), te načine i važnost građanskog aktivizma u demokratskom životu zajednice. Predstavila je i mogućnosti financiranja rada organizacija civilnog društva putem nacionalnih i EU fondova, Godišnji plan natječaja, javnih poziva i drugih programa financiranja projekata i programa organizacija civilnog društva u 2014. godini iz Državnog proračuna RH i fondova Europske unije. Predstavljena je i izrada Strategije gospodarskog razvoja grada Našica kod koje je također bitna građanska aktivnost.

Uz Matka, Luku Mariju iz 3.b og, Moniku i Anđelu iz 3. pmg, profesora Jerka, gost okruglog stola bio je i prof. Anđelko Cvijetović koji je predstavio rad Školskog volonterskog kluba „Otvoreno srce“ SŠ Isidora Kršnjavoga Našice te važnost i ljepotu uključivanja u život zajednice, kao i projekt „Program Down 21 plus“ koji je pokrenut s ciljem razvijanja i promoviranja senzibiliteta i aktivnosti prema osobama s Down sindromom. O svojoj uključenosti u rad volonterskog kluba progovorila je i učenica Marija Purgar koja je sudjelovala u pomaganju u radu djeci s Down sindromom u osnovnoj školi u Đurđenovcu.

Okruglom stolu je prisustvovalo šezdesetak sudionika – građana, institucija i velik broj predstavnika najaktivnijih organizacija civilnoga društva i Udruženja obrtnika Našice.

Okrugli stol je moderirala Emilija Malovčak.

Događaj je organizirao Grad Našice u suradnji sa Centrom za lokalne inicijative i poduzetništvo Našice, u sklopu projekta „U srcu Europe“ financiranog iz EU programa IPA INFO 2012.

Aktivnost su medijski popratili Televizija Slavonije i Baranje i Radio Našice.

angeloo+