Edukativno predavanje volonterima o osobama s Down sindromom

Autor: Manuela Kojić, 12. 2. 2014.

Drugo edukativno predavanje za naše volontere 11. veljače 2014. održala je  gospođa Mira Anić, sa suradnicama Miom i Nadom, iz udruge ZVONO iz Belišća.

Glavna tema se odnosila na osobe sa Down sindromom. Puno osnovnih, zanimljivih i vrijednih informacija smo saznali o stanju, životnim mogućnostima i situacijama takvih osoba, koje nam je doživljavati u pozitivnom svjetlu, jer nisu bolesne već su rođene s takvim stanjem. Kako je naglasila predavačica Anić, naše aktivnosti imaju cilj naglasiti pristup inkluziji djece sa smetnjama u razvoju koji se bazira na ljudskim pravima i da promijeni fokus sa "humanitarnog" i "socijalnog" na princip jednakih mogućnosti i prava za svu djecu.

Upoznati smo i od suradnice Nade V. o mogućnostima volontiranja mladih u Europskoj uniji.Saznali smo koliko su zahtjevni putovi usmjeravanja projekata do prave adrese. Vrlo je važna lokalna suradnja među udrugama i školama i otvorenost za apsorbiranje vrijednih informacija i njihova implementacija.

Sada smo otvorili vrata našega projekta PROGRAM DOWN 21 PLUS - ZAJEDNO U ZAJEDNICI kojeg smo osmislili u suradnji s Down sindrom centrom  - PULA i ravnateljicom dr. Brankom Butorac. Naredne korake očekujemo u ožujku, u dvodnevnom posjetu DSC Pula našoj školi i našem gradu Našicama.

Zahvaljujemo predavačima na vrijednostima koje su danas podijelili s naših preko 170 učenika volontera. Vjerujem da su nas ova događanja oplemenila i dala nam podstreh ustrajati u želji da činimo dobro na korist potrebitih, a time cijele zajednice.

voditelji kluba OTVORENO SRCE, Snježana i Anđelko