U Našicama održana smotra LiDraNo 2014. srednjih škola Osječko-baranjske županije

Autor: Manuela Kojić, 10. 2. 2014.

U petak, 7. veljače 2014., u Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga u Našicama održan je LiDraNo 2014., županijska smotra učenika srednjih škola u literarnom, dramsko-scenskom i novinarskom stvaralaštvu. Smotru su uvodnim riječima otvorili ravnatelj škole-domaćina, Željko Filjak i našički gradonačelnik Krešimir Žagar.

U lidranovsku atmosferu je goste iz srednjih škola Belog Manastira, Đakova, Osijeka i Valpova pjesmom uvela Petra Digula, učenica 3. razreda jezične gimnazije našičke Srednje škole, izvedbom skladbe Norah Jones. Petra i Bruno Noci, također učenik 3. razreda jezične gimnazije, bili su i voditelji programa smotre.

Nakon otvorenja, uslijedio je radni dio. Na okruglom stolu o literarnom stvaralaštvu učenici su pročitali svoje radove, koje su obrazlagali i ocjenjivali članovi prosudbenoga povjerenstva za literarni izraz: Dragica Dragun, doc. dr. sc. s Filozofskog fakulteta u Osijeku, Krešimir Šimić, dr. sc s Filozofskog fakulteta u Osijeku te Marina Tomić, profesorica hrvatskog jezika i pjesnikinja. Na kraju su predloženi najuspješniji literarni radovi koji će biti poslani na čitanje državnom povjerenstvu, a to su tekstovi Jurja Kune, učenika 4. razreda, Lucije Begonja, učenice 4. razreda (Srednja škola Valpovo, mentorica: Natalija Mihaljević, prof.), Martine Pavičić, učenice 1. razreda Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice (mentorica: Marija Pepelko, prof.), Josipe Grgurić, učenice 4. razreda Isusovačke klasične gimnazije s pravom javnosti u Osijeku (mentorica: Vera Bilandžić, prof.), Davora Petlića, učenika 4. razreda Strojarske tehničke škole Osijek (mentorica: Marija Pavelić, prof.) i Antonije Sedlar, učenice 2. razreda III. gimnazije Osijek (mentorica: Livija Reškovac, prof.).

Prosudbeno povjerenstvo za novinarsko stvaralaštvo u sastavu: Sanja Račić, novinarka HRT Radio Osijeka, Robert Rigo, novinar Radija Našice i urednik web portala nasice.org te Danijel Geošić, radijski voditelj i kolumnist iz Đakova, prosuđivalo je samostalne novinarske radove, radijske emisije i školske listove. Nakon iscrpnih obrazloženja o prijavljenim radovima, za sljedeću su razinu smotre predloženi  samostalni novinarski radovi sljedećih učenika: Ina Ćorković, 4. razred Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice (mentorica: M. Pepelko, prof.), Antonio Horvatić, 4. razred Druge srednje škole Beli Manastir (mentorica: Božana Tenji, prof.), Helena Johum, 4. razred i Mia Haršanji, 1. razred, Medicinske škole Osijek (mentorica: Alta Pavin Banović, prof.) i Anea Mihajlović, 4. razred Geodetsko-graditeljske škole Osijek (mentorica: Đurđa Varzić Pavković, prof.). Državnom će povjerenstvu biti upućene sve tri radijske emisije; Mladi u srcu Europe (učenika našičke Srednje škole), Narodnjaci u nepokorenom gradu (učenika II. gimnazije Osijek) i Vježbe, škola, sendviči, kola (učenika Medicinske škole Osijek). Ove je godine prijavljeno pet školskih listova, koji su nakon prosudbe također svi upućeni državnom povjerenstvu, a riječ je o listovima Zlatovez (Obrtnička škola Antuna Horvata Đakovo), Opus 2 (Glazbena škola Franje Kuhača Osijek), Cocktail (Ugostiteljsko-turistička škola Osijek), Semper Magis (Isusovačka klasična gimnazija s pravom javnosti u Osijeku) i Iglice (Medicinska škola Osijek).

Dramsko-scenski dio smotre LiDraNo svake godine plijeni najviše pozornosti. Publici i povjerenstvu predstavilo se devet učenika u kategoriji pojedinačnih scenskih nastupa i pet skupnih dramsko-scenskih nastupa. Povjerenstvo u sastavu: Anita Schmidt i Miroslav Čabraja (dramski umjetnici HNK u Osijeku) te Ivana Šojat-Kuči, poznata spisateljica i prevoditeljica, predložili su za sudjelovanje na državnoj smotri LiDraNo 2014., koja će se održati krajem ožujka u Primoštenu, tri pojedinačna nastupa: Mariju Čiček, učenicu 4. razreda našičke Srednje škole Isidora Kršnjavoga (mentorica: Leopoldina Mijatović, prof.), Lea Stakovića, učenika II. gimnazije Osijek (mentorica: Kristina Bajus, prof.) i Matka Duvnjaka, učenika 3. razreda III. gimnazije Osijek (mentorica: Dijana Šokčić, prof.). Od pet odgledanih dramsko-scenskih nastupa, državni će izbornik, redatelj Mario Kovač, uzeti u izbor i moguću reprizu na državnoj smotri dvije: nastup našičkih gimnazijalaca naslovljen Borovnice, svojevrsno poigravanje teatrom apsurda, realiziran pod mentorstvom profesorice L. Mijatović, te osebujan spoj teatra sjena i suvremene rock glazbe, MegaBajt, učenika osječke Graditeljsko-geodetske škole, ostvaren uz vođenje profesorice Stele Macakanja-Bačić. Na kraju je održan okrugli stol na kojem su izbornik Kovač i članovi dramsko-scenskog prosudbenog povjerenstva prokomentirali nastupe i obrazložili nastupe predložene za državnu smotru  LiDraNo 2014.

R. Mihaljević