Osvrt na predstavljanje knjige prof. Josipa Patajca Škola u Donjoj Motičini

Autor: Manuela Kojić, 23. 10. 2013.

Piše Rikard Borić, prof.

Šarm „stare“ garde

Iskreno rečeno, na predavanje gospodina Patajca o povijesti školstva u Donjoj Motičini, održano u višenamjenskoj dvorani naše škole 22. listopada, krenuo sam teška srca. Opterećen  preduvjerenjem – bit će to „maratonija“ jer gospodin je oduvijek minuciozan i pedantan u ulozi predavača. Pomislio sam i zašto bih morao znati bilo što o povijesti školstva u selu Donja Motičina. Na sreću, predavač me razuvjerio i ugodno iznenadio.

Nakon odmjerenog i pametnog predstavljanja spisateljskog djela predavača (učinio je to profesor R. Mihaljević) započeo je gospodin Patajac svoje predavanje. Autoritetom bivšega ravnatelja naše škole, ali i sposobnošću dobroga govornika, malo po malo uvlačio me u priču o povijesti školstva u rodnom mu selu. Nije stao na tome, već je temu povezao sa širom povijesti školstva u našičkom kraju. Budući da sam u srcu još uvijek Đurđenovčanin, posebno me zainteresirao da ponovo uzmem u ruke knjigu pokojnoga Željka Cake (objavio knjigu o povijesti Đurđenovca). Ako je samo to postigao, napravio je puno svojim predavanjem! Intelektualac koji se stidi svoga mjesta odrastanja ili ga zanemari je pseudointelektualac. Poštujući mjesto odrastanja, poštujemo i svoj zavičaj i domovinu u konačnici. Nisam od ljudi koji bi trebali, i morali, tipkati panegirike Josipu Patajcu, ali gospodine – kapa do poda! Opet ste pokazali pedanciju i sustavnost. To vam nitko ne može osporiti. I … ugodno ste me iznenadili!