Mjesec hrvatske knjige 2013.

Autor: Manuela Kojić, 23. 10. 2013.

Predstavljanje knjige prof. Josipa Patajca Škola u Donjoj Motičini

22. listopada, povodom Mjeseca hrvatske knjige 2013., u višenamjenskoj dvorani Srednje škole Isidora Kršnjavoga u Našicama održano je predstavljanje knjige Škola u Donjoj Motičini, najnovije djelo prof. Josipa Patajca, dugogodišnjeg ravnatelja ove srednjoškolske ustanove. Riječ je o monografskoj knjizi u kojoj autor istražuje povijest osnovne škole u rodnom selu, prikazujući okolnosti osnutka škole te prateći kretanja i razvoj ove mjesne škole u kontekstu društvenih i obrazovnih okolnosti u Hrvatskoj. Najnovija knjiga Josipa Patajca, predanog istraživača lokalnog školstva i društveno-kulturne povijesti, logičan je tematski nastavak knjige Naši korijeni, u kojoj je iznio sveobuhvatan prikaz povijesti Donje Motičine, prikazao njezinu demografsku sliku, istražio etimologiju obitelji te opisao jezične značajke mjesta. Novoobjavljeno djelo bilo je povod za predavanje nastavnicima našičke Srednje škole u kojemu je prof. Patajac proširio temu knjige na prikaz povijesti pučke škole u našičkom kraju, u okvirima hrvatskih prilika tijekom povijesti. Jedno od problemskih polazišta autorovih istraživanja je povezivanje gospodarske situacije sa razvojem školstva, u čemu se mogla naslutiti tematska preokupacija sljedeće Patajčeve knjige. Knjiga Škola u Donjoj Motičini objavljena je u nakladi Općine Donja Motičina i Zavičajnog muzeja Našice.

R. Mihaljević