Euroclasses radionica

Autor: Marina Međurečan, 27. 3. 2024.

Predstavnica Europskog doma iz Slavonskog Broda gđa. Maja Kuzmić održala je Euroclasses radionicu 26. ožujka 2024. za učenike 4. jezične gimnazije i 3. a opće gimnazije.

Euroclasses je Eurodeskov projekt s ciljem podizanja svijesti o europskim mogućnostima. Sve radionice namijenjene su mladima i temelje se na neformalnim metodama. Dostupni su različiti tematski moduli.

Predavanja su nepristrana i čisto informativna. Cilj im je ponuditi prostor za razmjenu osnovnih informacija o europskim temama kao što su volontiranje i rad u inozemstvu, otkriti nove horizonte i promišljati o društvenim izazovima.

Radionica je trajala 90 minuta (2 školska sata) za 17 učenika, koji su punoljetni (ili će biti punoljetni u vrijeme izbora). Učenici junior ambasadori su izradili postere radeći samostalno i u skupinama. Obrazložili su zašto će glasati na izborima ili zašto neće glasati. Zaključili su kako je važno potaknuti mlade ljude na aktivno sudjelovanje u demokratskim procesima i izgradnju vlastite budućnosti. Složili su se i za dobnu granicu mladih glasača koja bi trebala biti 18 godina, a ne 16 godina.

Tijekom radionice snimili smo 3 videa i fotografirali portrete učenika. Videouradci koje smo snimili ostvareni su u suradnji s učenicima te su trebali odgovoriti na ova tri pitanja:

1. Zašto je važno glasati na europskim izborima? (osoba koja odgovara na ovo pitanje bi na kraju videa trebala reći ˝Glasaj!˝)  Ivan Dragić 4. jg

2. Što želite da kandidati za Europski parlament učine za mlade Europljane? Marta Žužić 4. jg

3. Zašto mislite da bi Europski parlament trebao čuti glasove mladih? Magdalena Benović 3. a OG

Ovim putem pohvaljujem aktivnost junior ambasadora u provedbi radionice i EPAS programa!

Marina Međurečan, prof.