Aktivno obilježavamo Svjetski i Europski tjedan novca

Autor: Tanja Horvat, 20. 3. 2024.

Budući da se u razdoblju od 18. do 24. ožujka 2024. obilježava Svjetski i Europski tjedan novca, odlučili smo nizom aktivnosti poduprijeti  globalnu kampanju. Slogan Svjetskog tjedna novca, ove godine, glasi „Zaštiti svoj novac, osiguraj svoju budućnost“, dok se Europski tjedan novca obilježava pod sloganom „Desetljeće jačanja europskog financijskog obrazovanja: Što dalje?“.

Različitim aktivnostima pokazano je izvanredno zalaganje, znatiželjan i afirmativan pristup pri kreativnom osmišljavanju i obilježavanju GMW 2024. Učenice 4. razreda ekonomske struke: Karla Bućo, Lea Jakobek, Tea Lukačić  i Lea Sobodić, uz mentorsku podršku Tanje Horvat, prof., osmislile su i izradile videouradak pod nazivom „I financije mogu biti zelene“ kojim su nastojale educirati mlade o mogućnostima održivog ulaganja, dok su učenice 3. ekonomske struke: Judita Batrac, Nea Dakić, Katarina Gašparić, Lana Huber, Rea Kvak i Ida Vidaković uz mentorstvo Tanje Horvat, prof., osmislile i postavile izložbu u holu škole, održale predavanje, kviz te interaktivnu radionicu za učenike svih razreda ekonomske struke. Cilj ovih aktivnosti je bio dodatno podići svijest o važnosti financijske pismenosti te utjecati na izgradnju jačeg i financijski obrazovanijeg društva.

Iskazana je osobita aktivnost, znatiželja, kreativnost i sposobnost kritičkog promišljanja sudjelovanjem u navedenim aktivnostima. Poruke naših učenika su sljedeće: „Dobro i korisno je organizirati takve aktivnosti u školi; Trebamo postupno štedjeti, kako bismo imali sigurniju budućnost; Pazi kome povjeravaš svoj novac; Odgovorno se odnositi prema novcu, znači odgovorno se odnositi prema svojoj budućnosti; Ne trošiti novac na alkohol, drogu, klađenje; Korisno je pričati o novcu jer su prijevare i gubitak novca sve češći slučajevi; Učenje o štednji i investiranju može nam pomoći u donošenju dobrih  financijskih odluka...“

Tanja Horvat, prof. mentor