U SPOMEN PROFESORICI NIKOLINI ELEZOVIĆ

Autor: Barbara Knežević, 24. 7. 2023.

Poštovane kolegice i kolege, sugrađani, suradnici i prijatelji,

u zagrebačkom domu za stare i nemoćne osobe preminula je 22. srpnja 2023. u 91. godini života naša umirovljenica Nikolina Elezović, profesorica hrvatskoga jezika i književnosti, koja je u našičkoj srednjoj školi provela cijeli svoj dug i plodonosan radni vijek od 1. rujna 1965. godine do odlaska u zasluženu i punu starosnu mirovinu 1994. godine.

Rođena je 27. ožujka 1933. u Grohotama (otok Šolta).  Završila je Gimnaziju  u Splitu te diplomirala 1965. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Dolaskom u Našice zaposlila se u Centru za ekonomsko obrazovanje kadrova Našice i radi u nastavi hrvatskoga jezika i književnosti u našičkoj srednjoj školi, a neko vrijeme predavala je i likovnu umjetnost u različitim usmjerenjima. Voljela je čitati, putovati, planinariti i njegovati cvijeće, a posadila je svojedobno i uzoran cvjetnjak u okolišu našičke srednje škole. Organizirala je gostovanja poznatih književnika u školi (Vesna Parun, Dobriša Cesarić, Jure Kaštelan, Dragutin Tadijanović), promicala je  časopis Jezik, stručnu i metodičku literaturu te ljepotu i vrijednost hrvatskoga jezika u svakoj prigodi duboko ukorijenjena u svoj zavičajni otočki govor. Aktivno je sudjelovala u kulturnoj i javnoj djelatnosti škole kao voditeljica slobodnih aktivnosti i darovitih učenika. Na njezin je prijedlog škola dobila ime slavnoga i svestranoga Isidora Kršnjavoga, a bio je to stav i tadašnjeg stručnog aktiva profesora hrvatskoga jezika.

Živjela je sama, majčinski pivržena nećakinji Juliji, uvijek predana svome učiteljskom pozivu i mnogim naraštajima učenika od kojih su je neki kasnije sa zahvalnošću za primljene odgojno-obrazovne vrijednosti rado posjećivali u zagrebačkom domu za starije i nemoćne osobe. Svojim stvaralačkim umijećem izrade blagdanskih čestitki razveselila je prijatelje i suradnike ostavivši u srcima mnogih trajan pečat svoje osobnosti, dobrote, blagosti i jednostavnosti. Neka nam sjećanje na njezin dragi lik i uzoran prosvjetni rad bude trajno nadahnuće pred izazovima vremena u kojem živimo!

Hvala joj za svaku lijepu riječ, misao i ostvarenje kojim nas je oplemenila tijekom života i rada u našoj školi i umirovljeničkih godina. Počivala u miru Božjem!

Zaposlenici SŠ Isidora Kršnjavoga, Našice, 22. srpnja 2023.

« Svibanj 2024 »