Mobilnost Erasmus projekta Architecture u Rumunjskoj

Autor: Goran Hajnal, 4. 4. 2023.

Mobilnost Erasmus projekta Architecture realizirana je od 24. do 28. travnja 2023. godine u Bukureštu, u Rumunjskoj. Učenici 3. jezične gimnazije Ivan Dragić i Šimun Šarčević, učenica 2. prirodoslovne matematičke gimnazije u pratnji prof. Marije Božičanin i prof. Gorana Hajnala sudjelovali su mnogim aktivnostima u ovoj mobilnosti.

Ostale škole partneri u ovom projektu su bile Poljske, Rumunjske, Italije, Portugala i Španjolske. Putovanje je započelo u ranim jutarnjim satima oko 8 h 23. travnja vožnjom iz Našica do Bukurešta u Rumunjskoj kombijem Sportske zajednice grada Našica, na čemu im se ovim putem zahvaljujemo. U Bukurešt smo stigli oko 21 navečer. Po dolasku u Bukurešt, smjestili smo se kod svojih domaćina, a profesori su bili u hotelu. Tijekom narednih dana imali smo priliku bolje upoznati Bukurešt, a to su nam omogućili javni prijevozi i šetnje do njihove škole. U toj školi su se odvijale radionice i aktivnosti koje smo imali. Izrađivali smo origami kuću i imali prezentacije o svakoj državi i povijesti njihove arhitekture. Obišli smo njihov Nacionalni stadion, Parlament Bukurešt, Casa Ceausescu.

Svaka od ovih građevina bila posebna na svoj način i dala na posebno iskustvo. Uz obilaske građevina imali smo obilazak grada te i ručak u njihovom u restoranu sa tradicionalnom hranom. Mogu samo reći da je hrana bila preukusna. Imali smo malo putovanje gdje smo obišli dvorac Peles, a tu noć smo spavali u Karpatima. Te večeri smo imali karaoke i druženje te smo tako još više upoznali ljude iz različitih zemalja. Sljedeći smo imali obilazak Drakulinog dvora koje bio prelijep.

Završetkom obilaska Drakulinog dvorca vratili smo se u Bukurešt. Zadnji dan smo imali završnu ceremoniju povodom završetka projekta i rastanak. Bilo je i suza, ali znamo da će neka prijateljstva potrajati. Rumunjska je premašila očekivanja a najljepše uspomene će nam biti druženja, radionice i različita iskustva ljudi koje smo upoznali. Tako smo se puni dojmova vratili kući 29. travnja. Nadamo se da će biti još ovakvih mobilnosti.

« Svibanj 2024 »