Održana 1. mobilnost u sklopu projekta Time to Make Peace with Nature

Autor: Barbara Bošnjak, 15. 6. 2023.

Tijekom 31. svibnja i 1. lipnja 2023. našu su školu posjetili partneri iz Francuske, Turske, Finske i Portugala u sklopu realizacije prve mobilnosti Erasmus+ KA2 projekta Time to Make Peace with Nature. Cilj projekta je zaštita okoliša i borba protiv klimatskih promjena, odnosno osvještavanje problematike zagađenja okoliša, razvijanje kulture zaštite okoliša, pozitivnih stavova i vrijednosti prema prirodi i okolišu globalno.

Nositelj projekta je tim iz Francuske dok su ostali timovi preuzeli partnerske uloge, a Srednju školu Isidora Kršnjavoga Našice predstavljaju profesorica engleskog i njemačkog jezika Snježana Krištofik Juranić, koja je ujedno i koordinatorica projekta u Hrvatskoj te članovi projektnog tima Barbara Bošnjak, profesorica engleskog i njemačkog jezika, Marina Međurečan, profesorica geografije, Nikolina Pavlović, vjeroučiteljica te Željko Filjak, ravnatelj škole.

Budući da je projekt usmjeren na temu ekologije i zaštite okoliša, svaka zemlja partner je imala određeni zadatak koji je uklopila u zajedničku temu. Tako je tema projekta u Našicama bila vezana uz prirodne katastrofe, točnije – poplave i požare.

Tijekom svog boravka u Našicama prvog dana mobilnosti obrađivali smo temu poplava te su tako gostujući timovi posjetili Baranju, odnosno Kopački rit gdje su upoznati sa problematikom poplava tog, ali i šireg područja. Također su posjetili Edukacijski centar Tikveš te osječku Tvrđu. Drugi dan mobilnosti posvećen je problematici požara prilikom čega su sudionici mobilnosti posjetili našičko Dobrovoljno vatrogasno društvo koje je pripremilo predavanje o šumskim požarima s demonstracijom opreme. Osim navedenog, organiziran je i posjet Gradskoj vijećnici Grada Našica u obliku prijema sudionika projekta gdje je profesorica Snježana Krištofik Juranić, zajedno s pročelnicom Danijelom Buljan sudionicima podijelila diplome i prigodne poklone.

Više o posjetu Gradskoj vijećnici dostupno na poveznici:

Uz realizaciju planiranih posjeta, projektni su timovi  sudjelovali na tri predavanja koje su organizirali domaćini te aktivno radili na razvijanju nastavnog plana na temu poplave i požari koji je jedan od primarnih zadataka projekta.

Ovom se prilikom zahvaljujemo svima koji su svojim angažmanom doprinijeli uspješnoj realizaciji planiranih projektnih aktivnosti i prepoznali važnost međunarodne suradnje, kulturne razmjene kao i suradnje s kolegama iz različitih zemalja koja je ključna za stvaranje inovativnih pristupa obrazovanju.

Projektni tim SŠIK projekta Time to Make Peace with Nature

« Svibanj 2024 »