Naša učenica u projektu "Lektira na mreži" osvojila 3. mjesto

Autor: Manuela Kojić, Sanja Kurucić, 22. 5. 2023.

Čestitamo Ani Turičar, učenici 3. pmg koja je svojim uratkom došla do IV. faze projekta "Lektira na mreži" i osvojila 3. mjesto!

Sve njezine uratke možete pogledati u privitku.

Tijekom školske godine obavještavali smo vas na stranici o uspjesima naših učenika koji su sudjelovali u projektu „Lektira na mreži“. Organizator projekta je Hrvatska mreža školskih knjižničara, namijenjen je učenicima, školskim knjižničarima i profesorima hrvatskoga jezika srednjih škola. Projekt se provodi već treću godinu, sastoji se od IV faze, a u ovoj školskoj godini sudjelovalo je 27 srednjih škola. Jedan je od glavnih ciljeva bio novi pristup pri obradi lektirnih djela koristeći digitalne alate i na taj način razvijati  kreativnost, problemsko, kreativno i kritičko razmišljanje učenika.

Sve radove su, prema zadanim kriterijima, prvo vrednovali mentori knjižničari i odabrali 30 najboljih kreativnih uradaka. Nakon toga su mentori uratke javno objavljivali  i dijelili na društvenim profilima škola i mrežnim stranicama. Glasovanje javnosti nije imalo eliminacijsku ulogu, ali je moglo donijeti koji bod. Na kraju je prosudbeno povjerenstvo od 30 radova izabiralo 5 najboljih koji su ušli u IV. fazu projekta u kojoj je sudjelovalo 15 najboljih od kojih su izabrana 3 najbolja kreativna uratka.

U I. fazi (od 30. rujna do 6. studenoga 2022.) zadatak je bio u alatu DesignStudio izraditi mem vezan uz jedno od odabrana četiri lektirna djela: Prijan Lovro, Crni mačak, Nora i Posljednji Stipančići.

U II. fazi (od 1. prosinca 2022. do 9. siječnja 2023.) izradili su u alatu Prezi, uz pomoć ikonica s repozitorija Icon Archive, "vremensku lentu", odnosno u deset koraka saželi i prepričali radnju jednog od odabrana četiri lektirna djela.

U III. fazi (od 1. veljače do 8. ožujka 2023.) trebalo je „isprogramirati“ u alatu Scratch animaciju, odnosno, prikaz lektirnog djela.

U IV., završnoj fazi (1. travnja do 8. svibnja 2023.) trebalo je izraditi ovitak knjige (prednju i stražnju stranu, hrbat i preklopne listove) prema književnom predlošku.

Čestitamo svim učenicima i mentorima koji su sudjelovali u projektu (učenice 3. razreda PMG-a – Ana Turičar, Dina Hovanjec, Laura Zahirović, Pavla Starčević, Lucija Jurić; mentori Manuela Kojić i Marina Pavičić, prof.; učenici 1. elektro razreda – Tin Lenardo, Josip Živković, Dorijan Tabak, Kristijan Hlobik, Matej Abičić; učenice 3. razreda ugostiteljstva – Ivana Pajtel, Ana Karapetrić; mentori Sanja Kurucić i Lidija Kovačević, prof.).

Posebne čestitke učenici 3. PMG razreda, Ani Turičar koja je prošla sve faze projekta, ušla u IV. fazu među 15 plasiranih autora i osvojila 3. mjesto! Sve njezine uratke možete pogledati ovdje:

I. faza

II. faza