Izvanučionička nastava 4. PMG i 4. elektro u NE Paks i Pečuh

Autor: Barbara Knežević, 5. 5. 2023.

Dana 2. svibnja 2023. učenici 4. pmg i 4. elektro u sklopu izvanučioničke nastave posjetili su nuklearnu elektranu Paks i razgledali kulturno - povijesne znamenitosti grada Pečuha.

Posjetili su pogon Nuklearne elektrane Paks te Centar za posjetitelje. Elektrana je smještena 5 km od grada Paks na obali Dunava. Pogon ove nuklearne elektrane se sastoji od 4 nuklearna reaktora izlazne snage 500 MW puštenih u pogon između 1982. i 1987. godine. Saznali su kako nuklearne elektrane proizvode električnu struju i što je sve potrebno u tom procesu. Upozanti su s podatcima o veličini područja koje elektrane opskrbljuju strujom, preko 40 posto ukupne potrošnje Mađarske te podaci o broju zaposlenika u elektrani (2200 stalno zaposlenih). Uvjerili su se da proizvodnja električne energije iz nuklearnih izvora nije opasna za zaposlenike elektrane i lokalno stanovništvo te je zapravo izvor energije koji ne zagađuje okoliš. Također, objašnjeno im je da je zbrinjavanje nuklearnog otpada izrazito sigurno. Sav visoko radioaktivni otpad (ostaci radioaktivnog goriva) skladišti se u krugu elektrane, a nisko i srednje radioaktivni otpad (zaštitna odijela, alati i sl.) skladištu se u mjestu  Bataapati, 50 km udaljenom od elektrane.

Nakon posjeta NE Paks učenici su razgledalikulturno - povijesne zanmenitosti grada Pečuha.

U pratnji učenika bili su profesori Barbara Knežević, Davor Ilić, Darko Eršetić i Božidar Sabo.

Izvanučioničku nastavu realizirala je putnička agencija Anima Travel iz Osijeka.

« Svibanj 2024 »