10. Geometrijska škola Stanka Bilinskog

Autor: Renata Pintar, 24. 4. 2023.

U Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga Našice, 22. travnja 2023. održana je 10. Geometrijska škola Stanka Bilinskog. Geometrijska škola u Našicama dobila je ime po akademiku i matematičaru dr. sc. Stanku Bilinskom, koji je rođen u Našicama 22. travnja 1909. godine. Škola je osnovana 16. travnja 2011. u Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga Našice u svrhu poticanja i proširivanja znanja iz geometrije te popularizaciju matematičke znanosti. Organizatori Geometrijske škole su nastavnici matematike Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice, a suorganizatori su Zavičajni muzej Našice i Udruga za hrvatsku povjesnicu Našice. Sponzori su Grad Našice i dr. sc. Vanda Bilinski, kći Stanka Bilinskog.

GALERIJA FOTOGRAFIJA

Nakon nekoliko pandemijskih godina u kojima nije bilo velikih okupljanja, konačno smo mogli okupiti zaljubljenike u geometriju i to baš na rođendan Stanka Bilinskoga, 22. travnja.

Ove godine sudjelovalo je više od 30 nastavnika iz Našica, Đurđenovca, Donjeg Miholjca, Jelisavca, Valpova, Dalja, Osijeka, Belog Manastira i Slavonskog Broda. Također je sudjelovalo i više od 50 učenika iz raznih osnovnih i srednjih škola.

U uvodnom dijelu programa profesorica matematike naše škole, Darija Lozić odsvirala je na glasoviru kompozicije F. Chopina i D. Pejačević čiju 100. obljetnicu smrti također obilježavamo ove godine u Našicama. Nakon glazbenog uvoda slikopisom smo se podsjetili prethodnih geometrijskih škola. Kako je 22. travnja rođendan i Isidora Kršnjavoga po kojemu naša škola nosi ime, na početku nas je govorom pozdravio sam Isidor kojega je uprizorio naš učenik 4.pmg razreda Andro Puhanić. Tekst je pisala profesorica povijesti i latinskog jezika Kristina Novak te joj ovom prilikom zahvaljujemo na suradnji. Ravnatelj prof. Željko Filjak pozdravio je sudionike i goste, a gradinačelnik Krešimir Kašuba je poticajnim riječima otvorio 10. Geometrijsku školu.

U prvom bloku svi sudionici su sudjelovali na predavanju prof. dr. sc. Mirka Polonija koji je predstavio život i rad akademika Stanka Bilinskog, a naročito je istaknuo važnost rada ove škole za budućnost geometrije te je naveo primjer bišeg učenika naše škole, Davora Devalda, koji je kao maturant gimnazije sudjelovao u prvoj geometrijskoj školi 2009. godine, a 2022. godine je obranio doktorsku disertaciju baš na temu geometrije.

Nakon predavanja svi sudionici škole zajedno s predstavnicima Udruge za hrvatsku povjesnicu Našice i članovima aktiva povijesti naše škole položili  su cvijeće pred biste akademika Stanka Bilinskog i Isidora Kršnjavoga u aleji zavičajnika te je uslijedio doručak za sve sudionike tijekom kojega su sudionici mogli pogledati izložbu radova pristiglih na nagradni natječaj za najljepšu geometrijsku sliku i glasati za najljepšu sliku.

U nastavku su učenici bili raspoređeni u tri radionice. Radionicu "Kaleidoskop" vodile su nastavnice Anamarija Gajski i Adriana Dragić iz OŠ Dore Pejačević Našice, radionicu "Bubamara" vodila je nastavnica Marijana Zarožinski iz Industrijko-obrtničke škole iz Slavonskog Broda, a radionicu "Upoznajmo se s geometrijom kroz igru" vodile su nastavnice Snježana Bošnjak i Kristina Ižaković iz Elektrotehničke i prometne škole Osijek.

Za nastavnike je u drugom bloku izv. prof. dr. Darija Marković održala predavanje "GeomWiz: učenje geometrije temeljeno na igri" o modernim igrama koje su sudionici projekta GAMMA osmislili za korištenje u nastavi matematike.

Po završetku predavanja i radionica održan je kratki osvrt na rad Geometrijske škole te su proglašene najljepše geometrijske slike po glasovima sudionika. 1. mjesto osvojila je učenica Dorja Bartolić iz Gimnazije Beli Manastir, 2. mjesto učenica Tena Aladić iz Srednje škole Donji Miholjac, te 3. mjesto Karla Jezidžić iz Gimnazije "Matija Mesić" Slavonski Brod. Ovom prigodom dr. sc Vanda bilinski uručila je učenicima prigodne nagrade te se obratila svim sudionicima s nekoliko riječi. Svi sudionici su dobili prigodne poklon vrećice dar sponzora Školske Knjige u kojima je bilo i ravnalo s likom rompskog dodekadra tzv. Bilinskov, dar gospođe Bilinski.

Nakon završnih riječi predavača i organizatora uslijedio je zajednički ručak za goste i predavače u prostoru škole.

Priloženi dokumenti:
GeomWiz_ucenje_geometrije_temeljeno_na_igri.pdf (664.79 KB)