Radionicom „Novac u malim rukama“ obilježili smo Svjetski i Europski tjedan novca

Autor: Vesna Dudjak, Ljiljana Kasapović, 24. 3. 2023.

U našoj školi obilježili smo (21. 3. 2023.) Svjetski i Europski tjedan novca koji se održava od 20. do 26. ožujka. Aktivnosti koje smo proveli u obliku radionice pod nazivom „Novac u malim rukama“  povezane su sa financijskom pismenošću.

Agencija (ASOO) članica je radne skupine za izradu nacionalnog okvira financijske pismenosti čiji je nositelj Ministarstvo financija i kao takva se obvezala provoditi aktivnosti po pitanju financijske pismenosti. Na  poziv Agencije uključila se i naša škola, konkretno Aktiv ekonomije s učenicima ekonomske struke.

Radionica „Novac u malim rukama“ provodila se u dva područja: rješavanje kviza u digitalnom alatu Kahoot o poznavanju novca te kupoprodaja robe (školski pribor i slatkiši) u trgovačkom praktikumu naše škole.

Glavni sudionici, a ujedno i gosti naše škole, bili su učenici 2. a razreda OŠ Dore Pejačević Našice i 2. a razreda OŠ kralja Tomislava iz Našica te učenici 3. razreda ekonomske struke kao domaćini u ulozi organizatora i mentora.  U program su se uključili u manjem broju i učenici ostalih razreda ekonomske struke.

Učenici domaćini su u uvodnom dijelu pozdravili goste kratkim igrokazom pod nazivom: „Bolji, veći, jači“ te uvodnim govorom dobrodošlice.

Nakon uvodne riječi, učenici osnovnoškolci su se podijelili u grupe u kojima su uz pomoć svojih mentora odradili kviz i kupoprodaju, a zatim su zamijenili aktivnosti tako da su sudjelovali u svim aktivnostima. U pratnji su bile njihove učiteljice i ravnateljice škola. Najuspješniji u kvizu su dobili prigodne nagrade.

U kupoprodaji su učenici  imali ograničen fond novčanih sredstava koji su mogli potrošiti i morali su dobro procijeniti što mogu kupiti za taj novac, a kako bi zadovoljili svoje potrebe i želje koje su naravno neograničene. Jako su se dobro snalazili u računanju i procjeni.

Na kraju je organizirana podjela zahvalnica za sudjelovanje u projektu  te mala zakuska.

Osnovnoškolci  su pokazali izuzetno poznavanje financijskih pojmova prilagođenih njihovom uzrastu te su se sretni i zadovoljni vratili u svoje škole.

Radionicu su osmislile i organizirale profesorice ekonomske grupe predmeta  Vesna Dudjak i Ljiljana Kasapović.

Ljiljana Kasapović, prof.

« Svibanj 2024 »