EPAS program i projekt MEGA: jačanje europske dimenzije odgoja i obrazovanja

Autor: Barbara Bošnjak, 15. 3. 2023.

Projekt „MEGA: jačanje europske dimenzije odgoja i obrazovanja“ provodi skupina organizacija iz Francuske, Njemačke, Španjolske, Portugala i Hrvatske pod vodstvom organizacije Pistes-solidaires iz Francuske. Projekt je sufinanciran iz programa Erasmus+ Europske unije i provodi se od 1. listopada 2020. do 20. lipnja 2023. godine.

Cilj projekta je doprinijeti razvoju i jačanju obrazovanja o Europskoj uniji u odgoju i obrazovanju. Posebni ciljevi su osigurati mladim osobama dostupnost informacija o Europskoj uniji, razviti komplementarne i koherentne nastavne materijale koji potiču integraciju i korelaciju tema o Europskoj uniji u druge predmete te ponuditi odgojno-obrazovnim djelatnicima okvir poučavanja o Europskoj uniji.

U sklopu EPAS programa pilotiranju na MEGA projektu pridružile su se i profesorice Barbara Bošnjak i Snježana Krištofik Juranić koje trenutno sudjeluju u edukaciji putem modula za e-učenje razvijenim za potrebe projekta.

E-učenje je strukturirano u pet modula s prosječnim trajanjem od dva do tri sata po modulu. Kreirano je vodeći se interaktivnim metodama učenja i kvizova te doprinosi upoznavanju s osnovnim pojmova svakog od modula te je sačinjeno kombiniranim metodama učenja; od video lekcija, podcasta, popratnih video zapisa, dodatnih materijala i mnoštvo drugih karakteristika. Neki moduli i lekcije imaju za cilj detaljnije i opširnije pružiti znanja i stavove o pet tema te potaknuti polaznike na kritičko promišljanje o EU-u.

Teme 5 modula su:

• Što je Europska unija?

• Kako funkcionira Europska unija?

• Što nam EU donosi u svakodnevnom životu?

• Što je na dnevnom redu EU-a?

• Europski zeleni plan

Osim edukacije, obaveza sudionika projekta ujedno je i održavanje nastavnih sati prema nastavnim pripremama za poučavanje o Europskoj uniji – „Odaberi i podučavaj”. Nastavni materijali prikupljeni u ovoj publikaciji nastavnih priprema tematski prate poglavlja publikacije koju je objavila Europska unija pod naslovom ,,EU i ja" uz dodatak zasebne teme o Europskom zelenom planu. Materijali predstavljeni u ovoj publikaciji namijenjeni su nastavnicima koji rade s učenicima srednje škole u dobi od 14 do 18 godina. Svaka tema podijeljena je na dvije razine: osnovnu i naprednu. Osnovna razina pruža uvod i osnovne informacije o određenoj temi, dok napredna razina ulazi dublje u temu, otvara dodatna pitanja i potiče daljnje istraživanje. Osim toga, za svaku razinu predlažu se dvije mogućnosti provedbe: bez digitalnih alata i s digitalnim alatima.

Profesorica Barbara Bošnjak održala je 15. ožujka nastavne sate u 2. jezične gimnazije prema smjernicama Modula 1 – Što je Europska unija? – osnovna verzija bez digitalnih alata te u 4. a i b opće gimnazije prema smjernicama Modula 2 – Kako funkcionira Europska unija? – napredna verzija s digitalnim alatima. Učenici oba razreda aktivni su sudionici EPAS programa te su na kraju modula popunili evaluacijski obrazac.

Barbara Bošnjak, prof. savjetnik

« Svibanj 2024 »