Održana županijska smotra LiDraNo 2023.

Autor: Romeo Mihaljević, 1. 3. 2023.

U utorak, 28. veljače 2023., u poslijepodnevnom terminu, održan je u Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga Našice LiDraNo 2023. – smotra stvaralaštva na području literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog izraza na kojoj je sudjelovalo stotinjak učenika i mentora iz srednjih škola Osječko-baranjske županije (Beli Manastir, Donji Miholjac, Đakovo, Našice i Osijek). Stručna su povjerenstva na okruglim stolovima obrazložila koji su radovi predloženi za prosudbu državnim povjerenstvima smotre LiDraNo 2023., a jedino u slučaju pojedinačnih scenskih nastupa odabrani se učenici izravno upućuju na državnu razinu smotre.

Učenici naše škole imali su svoje predstavnike u sva tri područja izraza.

Smotru su pozdravnim riječima otvorili ravnatelj Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice, Željko Filjak i pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije, Miranda Glavaš-Kul.

Ovogodišnju su smotru vodili učenici 3. razreda jezične gimnazije, Lana Zebić i Ivan Dragić.

Prosudbeno povjerenstvo za literarno stvaralaštvo (Anđelka Blažević, Gradska knjižnica i čitaonica Đakovo, Franjo Nagulov, pisac i književni kritičar i Marina Tomić, pjesnikinja) predložilo je šest radova (Jelisaveta Borić, 3. razred, Medicinska škola Osijek, mentor: Ivana Đerđ – Dunđerović, Enya Doboš, 4. razred, Isusovačka klasična gimnazija s pravom javnosti u  Osijeku, mentor: Ružica Filipović, Zina Rea Bašić, 3. razred, II. gimnazija Osijek, mentor: Valerija Karačić, Antonija Kragujević, 3. razred, Ekonomska i upravna škola Osijek, mentor: Marija Luc, Ruža Drmić, 3. razred, Gimnazija A. G. Matoša Đakovo, mentor: Nikolina Mandić Matijević, Inga Lah, 1. razred, Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice, mentor: Marija Pepelko) koji će biti predloženi za prosudbu državnom povjerenstvu.

U kategoriji pojedinačnih scenskih nastupa nastupili su Marta Žužić (3. razred) kazujući stihove Sonje Jambor, Ja sam (mentor: Lepolodina Mijatović) i Noa Koljđeraj (3. razred) koji je izveo tekst Lindite Arapi, Moja zemlja (mentor: Marina Pavičić).

Povjerenstvo za ocjenjivanje dramsko-scenskih nastupa (Anita Schmidt, dramska umjetnica, Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku, Gordan Marijanović, akademski glumac i lutkar, Dječje kazalište Branka Mihaljevića u Osijeku i Ivan Kristijan Majić, redatelj, Kulturni centar Osijek), zajedno s državnim izbornikom za scenske nastupe, Vladimirom Andrićem, glumcem iz Gradskog kazališta ''Joza Ivakić'' Vinkovci, predložilo je tri samostalna scenska nastupa za sudjelovanje na državnoj smotri (Amelie Skokić, 5. razred, Vesna Parun: Da si blizu; Medicinska škola Osijek, mentor: Vesna Kasač, Eva Getoš: 3. razred, Louisa M. Alcott: Male žene; II. gimnazija Osijek, mentor: Ivana Vučemilović-Šimunović i Nino Juroš: 4. razred, Slavko Mihalić: Ne osvrći se nikad; Ekonomska škola "Braća Radić" Đakovo, mentor: Ana Birovljević).

Ove je godine u program smotre vraćena kategorija skupnih scenskih nastupa, a vidjeli smo pet scenskih igara i jedan recital. Nastup učenika naše škole, U potrazi za dramom (Dora Gabelić, 3. razred, Sara Knežević, 3. razred, Ivan Kojić, 3. razred, Nika Kuricek, 3. razred, Marko Lovrić, 3. razred, Ana Pavlus, 3. razred, Marko Pritišanac, 3. razred, Marko Stilin, 3. razred – mentor: Leopoldina Mijatović), uz scensku igru #roditeljski, učenika Isusovačke klasične gimnazije s pravom javnosti u Osijeku (mentor: Marija Klasić Petrović), ušao je u uži krug skupnih nastupa, a državni će izbornik za dramsko-scenski izraz nakon odgledanih nastupa u svim slavonskim županijama odabrati najuspješnije za nastup na državnoj smotri LiDraNo 2023.

U novinarskom su povjerenstvu djelovali novinari Marija Čiček (Agencija za digitalne medije), Goran Flauder (Osječka TV) i Sara Ilić (Baranja info).

Na području novinarskog izraza, u kategoriji samostalnog novinarskog rada, našu su školu predstavljali: Andrija Žiha, 1. razred, s radom Zašto se pravimo Englezi (mentor: Marija Pepelko) i Anamarija Markovčić, 2. razred s radom Vijetnam – bajkovita zemlja plavog zmaja (mentor: Jelena Repinc), koji su, zajedno s radom Ive Mijakić, 3. razred, Moj je najpopularniji hrvatski autor Luka Modrić! (mentor: Nikolina Mandić Matijević) iz Gimnazije A. G. Matoša Đakovo, predloženi za prosudbu državnom povjerenstvu za novinarsko stvaralaštvo.

U kategoriji radijske emisije predstavljen je rad I urijetko i ugusto (Nino Balog, 4. razred, Luka Koren, 4. razred – mentor: Marina Pavičić). Zajedno s radijskim emisijama II. gimnazije Osijek (Korak naprijed, natrag dva – Lara Brdarić, 4. razred, Lucija Pavošević, 4. razred; mentor: Mirjana Bogdanović) i Medicinske škole Osijek (Strah od straha – Ana Orešković, 4. razred, Katarina Knežević, 4. razred; mentor: Marina Pilj Tomić) ovaj je rad izabran za slanje državnom povjerenstvu.

Na ovogodišnjoj su smotri predstavljena dva školska lista, Inter nos (Marta Jaman, 3. razred, Gimnazija A. G. Matoša Đakovo, mentor: Miro Šola) i Zlatovez (Luka Perić, 3. razred, Srednja strukovna škola Antuna Horvata Đakovo, mentor: Anita Bešlić) te su oba predložena za slanje državnom povjerenstvu na ocjenjivanje.

Tijekom pauze priređen je domjenak na kojemu su se sudionici smotre okrijepili hranom i slasticama koju su pripremili stručni nastavnici Kuharstva i Slastičarstva u ugostiteljskom praktikumu naše škole, a posluživanje je koordinirao stručni učitelj Jerko Amidžić.

RM

Fotografije: Josip Kršan, prof.

« Svibanj 2024 »