Radionica "Kriza pod povećalom — čitanjem do poticanja kritičkog mišljenja"

Autor: Mirela Rukavina-Sabo, 20. 2. 2023.

Doc. dr. sc.Stephanie Jug, prodekanica za znanost i međunarodnu suradnju na FFOS u svojstvu organizatorice Tjedna znanosti na Filozofskom fakultetu u Osijeku omogućila je učenicima SŠIK aktivno sudjelovanje na radionici "Kriza pod povećalom — čitanjem do poticanja kritičkog mišljenja“. U fokusu ovogodišnjeg Tjedna znanosti je interdisciplinarno povezivanje znanosti.

Radionica "Kriza pod povećalom — čitanjem do poticanja kritičkog mišljenja" održana je u srijedu 8. veljače 2023. u sklopu Tjedna znanosti Filozofskog fakulteta Osijek pod vodstvom asistentica na Filozofskom fakultetu Osijek i doktorandica na Poslijediplomskom studiju Književnost i kulturni identitet Marijane Mandić i Iris Spajić za 28 učenika Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice u čijoj su pratnji bile profesorice Mirela Rukavina-Sabo i Marija Kramarić. Cilj radionice, koja je dio projekta Analiza sustava u krizi i nove svijesti u književnosti 21. stoljeća ( Askins 21), bio je približiti znanost o književnosti široj publici i potencijalnim novim istraživačima.

Ulogu istraživača preuzeli su učenici koji su kroz niz aktivnosti nastojali objasniti različite vrste krize i analizirati tekst u kontekstu krize. Čitajući tekstove autora, koji su dio korpusa projekta, ne samo da su prepoznavali različite vrste krize, već su i otkrivali poveznice između njih te detektirali postoji li motivacija likova za rješavanje kriznih situacija. Raspravljajući o krizama u književnosti, učenici su osvijestili važnost čitanja i došli do zaključka da im književnost može pomoći u prepoznavanju stvarnih, životnih kriza te ponuditi određene smjernice kako se (ne) nositi s krizama i kako ih u konačnici pokušati prebroditi.

Nakon radionice uslijedilo je predstavljanje Fakulteta učenicima 4. razreda opće gimnazije Srednje škole „Isidor Kršnjavi“ u Našicama. Dobrodošlicu učenicima u ime dekana izrazila je izv. prof. dr. sc. Sanja Jukić, prodekanica za nastavu i studente. Prof. dr. sc. Biljana Oklopčić, prodekanica za studijske programe i cjeloživotno učenje, predstavila je studijsku ponudu Fakulteta. Studentsku su perspektivu učenicima približile predsjednica Studentskog zbora Fakulteta Ana Pašalić, studentica prodekanica Amanda Bobonja i studentska pravobraniteljica Vlatka Fapali. Susret je moderirala doc. dr. sc. Stephanie Jug, prodekanica za znanost i međunarodnu suradnju. Učenici su nakon predstavljanja postavljali pitanja u vezi sa sadržajem studija i uvjetima upisa.

Neposredno iskustvo aktivnog sudjelovanja na radionicama u ustanovi visokoškolskog obrazovanja kao i mogućnost susreta s profesorima na fakultetu i upravom fakulteta od neizmjerne su važnosti za razvijanje odnosa među obrazovnim institucijama u vertikali, a učenicima i profesorima poticaj za ustrajnost i dodatnu motivaciju u radu.

prof. Mirela Rukavina-Sabo

« Svibanj 2024 »