Matematika zvučnoga vala (Mathematics of Sound Wave)

Autor: Renata Pintar, 22. 1. 2023.

U sklopu Erasmus+ projekta Sound (STEM) All Around učenici 3. TZR su na nastavi matematike s profesoricom savjetnicom Renatom Pintar proveli radionicu na kojoj su pomoću mobilnih aplikacija određivali grafove trigonometrijskih funkcija određenih zvukova.

Profesorica Renata Pintar je u sklopu projekta izradila scenarij učenja i provela ga s učenicima na nastavi matematike. Učenici su pomoću mobilne aplikacije Oscilloscope bilježili različite zvukove iz okoline te bilježili snimku zaslona. Zatim su zabilježenu snimku skcirali u bilježnicu te odredili odgovarajuću trigonometrijsku funkciju u obliku f(x)=Asin(Bx+C). Usporedili su amplitude glasnijih i tiših zvukova, te frekvencije viših i nižih tonova. Kroz radionicu učenici razvijaju razumijevanje veze između zvuka i matematike. Kako su naučili trigonometrijske funkcije i crtanje grafova funkcija sinus i kosinus, ovaj scenarij učenja pomaže im razumjeti vezu između grafa funkcije sinus i zvuka. Prije i nakon izvođenja radionice učenici su ispunili dva upitnika o razumijevanju STEM predmeta i njihovoj primjeni u stvarnom životu. Radionica je održana u sklopu redovne nastave matematike 21.12.2022. te su učenici upoznali primjenu zvuka u svakodnevnom životu (Sonar, ultrazvuk, Doppler).

« Svibanj 2024 »