30. jubilarna međunarodna konferencija HUPE-a

Autor: Mirela Rukavina-Sabo, 15. 12. 2022.

U razdoblju od 11. od 13. studenog 2022. godine u Poreču je održana 30. jubilarna međunarodna konferencija HUPE-a, Hrvatske udruge profesora engleskog jezika.

Prof. Barbara Bošnjak i Mirela Rukavina-Sabo održale su predavanje i radionicu pod nazivom Padlet - ICT Tool of the Future te naišle na veliko zanimanje o uporabi ovog IKT alata u nastavi engleskog jezika.  Tema se odnosila na primjenu Padleta i njegovu višenamjensku uporabu u učionici kao i izvan učionica. Alat je odličan izbor za različite vrste projektnih zadataka, prezentacija i dopuna s posebnim naglaskom o mogućnosti ponovne uporabe, recikliranja i ponovnog stvaranja materijala koji će se prezentirati u raznovrsnim praktičnim primjerima u učionici.

HUPE već trideset godina ima iznimnu važnost u stručnom usavršavanju učitelja i nastavnika engleskog jezika. Osnovan je kao neprofitna organizacija 1992., a zamišljen kao mjesto za strukovno i interesno povezivanje radi unaprjeđenja nastavne prakse i obrazovanja, na dobrobit svima koji se u profesionalne svrhe služe engleskim jezikom, kao i poticanje dodatnog profesionalnog razvoja članova Udruženja te zaštita statusa i profesionalnog interesa članova unutar obrazovnog sustava Republike Hrvatske.

Danas HUPE djeluje u 11 podružnica diljem Hrvatske (Split, Zadar, Rijeka, Istra, Karlovac, Zagreb, Varaždin, Zagorje, Slavonski Brod, Osijek i Dubrovnik).

Plenarna predavanja predstavljaju vrhunske svjetske i hrvatske metodičare i predavače pod pokroviteljstvom veleposlanstava zemalja engleskog govornog područja i izdavača, a kolege nastavnici predstavljaju vlastite ideje iz učionica i projekata kroz pedesetak radionica.

Plenarna predavanja održali su prof. dr. Jelena Mihaljević Djigunović, poznati lingvist David Crystal i pedagog Nik Peachy.

Ove se je godine na konferenciji susrelo više od 500 nastavnika iz Hrvatske i regije te su ostvarili mogućnost usavršavati se i surađivati. Održano je više od 50 radionice i predavanja te su se razmijenile ideje u cilju unaprjeđenja rada s učenicima. Brojni izdavači su predstavili nova izdanja udžbenika, priručnika i ostalih didaktičkih materijala.

Već niz godina rad HUPE-a podržava i AZOO, Agencija za odgoj i obrazovanje, objavljivanjem konferencije u katalogu stručnih skupova kao i njihovim aktivnim sudjelovanjem na konferenciji. Konferencija se održava i pod pokroviteljstvom Ureda predsjednika, a HUPE podržavaju i veleposlanstva Australije, Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država te razni izdavači poput Školske knjige, Ljevak, Alfe, Profil Kletta, Pearson, Languages United, British Council.

Više o samoj radionici možete saznati putem poveznice.

Mirela Rukavina-Sabo, prof.

« Svibanj 2024 »