Međunarodni dan planina – 11. prosinca

Autor: Danijela Puhanić, 9. 12. 2022.

Međunarodni dan planina obilježava se 11. prosinca. Odluku je donijela Opća skupština UN-a 2003. godine, nakon što su tijekom Međunarodne godine planina 2002. brojni stručnjaci ukazali na potrebu stalnog osvješćivanja svjetskog stanovništva o velikom značenju planina i nužnosti održivog razvoja koji omogućava njihovo očuvanje. Korijene inicijative za obilježavanje Međunarodnog dana planina nalazimo u 1992. godini, kada je dokument “Upravljanje krhkim ekosustavima: održivi planinski razvoj” usvojen kao dio akcijskog plana Agende 21 Konferencije o okolišu i razvoju.

Cilj obilježavanja Međunarodnog dana planina je podizanje svijesti o važnosti planina. Učenici 1. ugo uz mentorstvo Danijele Puhanić, prof., izložbom u holu škole, podsjećaju na siguran boravak u prirodi, pravila ponašanja, važnu ulogu planina, kontinuiranu potrebu očuvanja ekosustava te uključivanje pojedinaca i udruga u provedbu aktivnosti.

Prema dostupnim informacijama, planinski turizam čini oko 15 do 20 posto svjetskog turizma. Bio je pogođen pandemijom Covid-19, ali je globalna kriza postala prigoda za ponovno promišljanje o planinskom turizmu. Pandemija je utjecala na živote ljudi te potaknula ljude na veću brigu o zdravlju, česti boravak u prirodi i svjesnost o potrebi očuvanja prirode.

Raznolikost i ljepota hrvatskih planina, razlozi su što se organizirano planinarstvo u Hrvatskoj počelo razvijati još 1874. godine, po čemu smo bili među prvima u Europi. Prve inicijative za zaštitu okoliša u Hrvatskoj nastale su upravo u Hrvatskom planinarskom savezu koji je najveća hrvatska udruga posvećena zaštiti okoliša.

Svake godine organiziraju se brojni izleti kojima se obilježava 11. prosinca kao Međunarodni dan planina. Udruga Slavonski planinari nositeljica je, zajedno s ostalim slavonskim planinarskim društvima posebnog izleta, o čemu možete pročitati informacije u holu škole.

Danijela Puhanić, prof.

« Svibanj 2024 »