Predavanje "Našička arhitektura i urbanizam u 19. i 20. stoljeću"

Autor: Ivan Hajek, 26. 11. 2022.

U prostorima Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice 26. prosinca 2022. magistra povijesti umjetnosti i filozofije, nekadašnja učenica naše škole Marta Damjanović, održala predavanje „Našička arhitektura i urbanizam u 19. i 20. stoljeću“ temeljeno na istraživanju za diplomski rad koji je obranila na Sveučilištu Filozofskog fakulteta u Zagrebu ove godine.

Uvodni su govor održale učenice Tanja Jozičić, Karmen Guttler i Laura Tomac tijekom kojeg su predstavile predavanje kao jedan korak u suradnji Marte i naše škole u sklopu aktivnosti koje se provode uz Erasmus projekt „Arhitektura – putovanje kroz prostor i vrijeme“ u suradnji s još pet škola iz različitih Europskih zemalja čiji su koordinatori Nikolina Pavlović i Goran Hajnal.

Voditelji i organizatori učeničkih aktivnosti Dunja Irha-Baričević, Snježana Krištofik-Juranić i Ivan Hajek su tijekom istraživanja pojedinih našičkih građevina naišli na Martin diplomski rad koji je kroz detaljno istraživanje ujedinio brojne tekstove i pregršt zanimljivih podataka iz različitih izvora u jedno cjelovito djelo koje će ubuduće služiti kao bitan izvor informacija u poučavanju lokalne kulturne baštine na području arhitekture i urbanizma Našičkog kraja. Predavanje su nakon uvodnog govora otvorili ravnateljica Zavičajnog muzeja Našice i ravnatelj škole Željko Filjak.

Sljedeći je korak u ovoj suradnji organizacija logističke i financijske podrške prilagodbi teksta diplomskog rada za tiskano izdanje kako bismo ga prezentirali široj publici u obliku knjige. Današnje predavanje služi tome da se Našičanima dočara barem mali dio Martinog istraživanja, te ukaže na vrijednost tiskanog izdanja za koje se nadamo da će jednoga dana krasiti police gradske i školskih knjižnica.

Ivan Hajek, prof.

« Svibanj 2024 »