Organizirano studijsko putovanje u Škotsku u sklopu projekta RCK ELPROS

Autor: Barbara Bošnjak, 20. 10. 2022.

Prošlog tjedna, u periodu od 10. do 16. listopada 2022., u sklopu projekta RCK ELPROS, nastavnici i članovi projektnog tima boravili su u Škotskoj s ciljem razmjene iskustava i učenja na primjerima dobre prakse. Nastavnicima iz Osijeka i Vinkovaca, pridružili su se i nastavnici naše škole, prof. Božidar Sabo i prof. Barbara Bošnjak.

Edukativno putovanje započeli su posjetom Sveučilišta u Glasgowu gdje su obišli jedan od najstarijih kampusa te James Watt School of Engineering, vodeću ustanovu za razvoj i istraživanje. Kao primjer dobre prakse istaknuo se Istraživački centar na Sveučilištu u Strathclydu (AFRC), centar izvrsnosti u formiranju i razvoju istraživanja, posvećen poboljšanju proizvoda i procesa. Nastavnici i članovi projektnog tima slušali su prezentaciju na temu aditivne tehnologije uz obilazak laboratorija, radnih prostora i prostorije za razvoj proširene stvarnosti. Konferencija i izložba „Manufacturing & Supply Chain Conference“, koja služi kao nacionalni forum za proizvođače i operatere uključene u povezane lance opskrbe iz cijele Škotske i svijeta, omogućila je posjetiteljima da se informiraju i saznaju novosti iz svijeta elektrotehnike i računalstva. Izložene su studije slučaja i tehničke prezentacije vodećih proizvodnih stručnjaka, a teme su, između ostalog, obuhvatile i 3D printanje, digitalnu proizvodnju, robotiku i automatizaciju, precizno inženjerstvo itd.

Posljednja dva dana studijskog putovanja, polaznici su proveli u Edinburghu gdje su obišli sveučilište i upoznali se s radom i aktivnostima koje se ondje provode.

Barbara Bošnjak, prof. savjetnik

« Svibanj 2024 »