Nastavak aktivnosti vezanih za provedbu EPAS programa

Autor: Barbara Bošnjak, 18. 10. 2022.

Program Škola ambasador Europskog parlamenta pruža učenicima priliku da razumiju svoja prava kao europski građani i da nauče više o ulozi Europskog parlamenta. Nastavnici i učenici imenuju se ambasadorima seniorima i ambasadorima juniorima u školama odabranima za sudjelovanje u programu i zaduženi su za njegovu provedbu.

Na kraju svake školske godine ocjenjuju se aktivnosti koje su škole provele. Nakon uspješnog završetka programa škole dobivaju certifikat škole ambasadora, dok njihovi ambasadori seniori i ambasadori juniori dobivaju certifikate.

Nakon provedenih evaluacija za školsku godinu 2021./2022. i naša je škola stekla status Škola ambasador Europskog parlamenta za 2021./2022. godinu, 26 naših vrijednih učenika i učenica status ambasadora juniora, a nastavnice Barbara Bošnjak i Snježana Krištofik Juranić ambasadora seniora Europskog parlamenta.

Za potrebe programa "Škola ambasador Europskog parlamenta" u Hrvatskoj je pregled evaluacija proveo neovisni vanjski partner specijaliziran za obrazovanje (Forum za slobodu odgoja), a prema formalnim kriterijima koja je definirao Europski parlament.

U procesu evaluacije su korišteni kvalitativni (upitnik za mlađe i starije ambasadore/ice) i kvantitativni (online intervju sa starijim ambasadorima/icama) evaluacijski postupci. U određivanju ranga poretka škola korišteno je 7 evaluacijska kriterija temeljem kojih je moguće dodijeliti maksimalno 160 bodova.

Svaku školu su procijenile dvije nezavisne ocjenjivačice iz Foruma za slobodu odgoja na svakom od navedenih kriterija. Na temelju njihovih ocjena izračunata je prosječna procjena za svaku školu i one su rangirane s obzirom na dobiveni broj bodova.

Našoj je školi dodijeljen 151 bod te je time Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice dospjela na visoko 6. mjesto od 32 moguća u konkurenciji 52 škole.

I ove školske godine nastavljamo s provedbom EPAS programa te smo uz već aktivne junior ambasadore realizirali sudjelovanje na radionicama povodom obilježavanja Europskog dana jezika 24. rujna na Trgu dr. Franje Tuđmana od 9,00 do 12, 00h gdje su učenici i ostali sudionici sudjelovali u raznim aktivnostima tematski vezanim za države članice EU poput interaktivnog kviza Gdje sam? u kojem učenici prepoznaju EU zemlju temeljem ponuđene fotografije i slično.

Nadalje, junior ambasadori sudjelovali su i na konferenciji „Europska godina mladih 2022. – Iskoristi priliku“ koja se održala u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu 10. listopada 2022. Otvorenju konferencije nazočili su državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić, ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs, ministrica poljoprivrede Marija Vučković, ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović, ministar financija Marko Primorac te potpredsjednica Europske komisije za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica koja je otvorila konferenciju naglašavajući važnost Erasmus+ programa u kojima je i naša škola aktivan sudionik.

Tijekom pauza posjetiteljima je bilo omogućeno pregledati promidžbene materijale koje su predstavili UNICEF, AMPEU, HGSS, HZZ, HVZ, Europska komisija, Europski parlament, Ministarstvo unutarnjih poslova i Hrvatska gospodarska komora.

Junior ambasadori imali su priliku detaljnije progovoriti o EU politikama kao prilikama za mlade te čuti o tome kako iskoristiti EU programe za mlade.

Barbara Bošnjak, prof. savjetnik

« Svibanj 2024 »