Ruksak (pun) kulture u Našicama!

Autor: Mirela Rukavina-Sabo, 30. 9. 2022.

Društvo hrvatskih književnih prevodilaca po prvi je put dobilo pravo sudjelovanja u zajedničkom programu Ministarstva kulture i medija i Ministarstva znanosti i obrazovanja Ruksak (pun) kulture.

Svrha programa je poticanje djece i mladih na razumijevanje i usvajanje umjetnosti i kulture u dislociranim i prometno slabije povezanim područjima Republike Hrvatske.

Niz provedenih radionica nazvan „Prepiši to na hrvatski!“ osmišljen je na način da se može uklopiti u program nastave četiri strana jezika – engleskog, njemačkog, francuskog i talijanskog i to kroz rad na književnom tekstu u tri faze: općenit uvod – prevođenje – čitanje i diskusija.

Cilj je ukazati učenicima na činjenicu da je velik dio književnosti na hrvatskom izvorno nastao na nekom drugom  jeziku i u nekoj drugoj kulturi te da su upravo prijevodni proces i prevoditelji nezaobilazne sastavnice kreativne i umjetničke komunikacije.

Obrađivat će se kraće, mahom hibridne, vizualno-tekstualne i glazbeno-tekstualne forme, koje se u školama obično ne obrađuju. To su žanrovi koji su učenicima posve sigurno bili atraktivni u nekom dijelu života – poput stripa ili slikovnice, ili žanrovi koji prema popularnoj predodžbi nisu književnoumjetnički – poput popularne glazbe.

Važna je sastavnica koncepta radionica tako da će učenici i sami dobiti priliku okušati se u prevođenju i vidjeti točno što to znači i koja znanja i vještine implicira. Planirana je provedba programa u pet gradova: Našicama, Gospiću, Garešnici i Korčuli. Program će se u Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga Našice realizirati 4. listopada 2022. godine.

U Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga Našice radionici će nazočiti učenici nastavljačkog programa učenja njemačkog jezika 4.a razreda opće gimnazije, 4.b razreda opće gimnazije i učenici 3.b razreda opće gimnazije – polaznici fakultativne nastave Njemačkog jezika za Njemačku jezičnu diplomu.

Ponosimo se činjenicom da je naša škola ostvarila pravo sudjelovanja! Na tome posebno zahvaljujemo i voditeljici Gimnazije prof. Marini Pavičić! Radionicu će voditi prevoditeljica prof. Stjepanka Pranjković.

prof. Mirela Rukavina-Sabo

« Svibanj 2024 »