EUROPSKI DAN JEZIKA 2022. U NAŠICAMA

Autor: Mirela Rukavina-Sabo, 30. 9. 2022.

Kako smo obilježili Europski dan jezik zabilježeno je i u

Županijskoj panorami

Pogledajte!

U organizaciji aktiva stranih jezika prof. Snježane Krištofik Juranić i Mirele Rukavina - Sabo, profesorica iz Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice te nastavnica, nastavnika i učenika Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice, Osnovne škole Dore Pejačević Našice, Osnovne škole kralja Tomislava Našice, Osnovne škole Ivana Brnjika Slovaka Jelisavac, Osnovne škole „Vladimir Nazor“ Đakovo i Osnovne škole Franje Krežme Osijek, a sve uz potporu Grada Našica i gradonačelnika Krešimira Kašube, dr. med. vet. i Turističke zajednice grada Našice gđe. Ines Resler i ravnatelja Srednje škole Isidora Kršnjavoga Željka Filjaka, u subotu, 24. rujna 2022. godine, obilježena je 21. obljetnica Europskog dana jezika na Trgu dr. Franje Tuđmana od 9,00 do 12, 00h.

Posjetitelji su mogli uživati u bogatom programu uz niz zanimljivih radionica,  interaktivnih predavanja, a bili su nagrađeni i prigodnim darovima Europske komisije, Školske knjige d.d.  i izdavačke kuće Max Hueber Verlag!

Projekt je bio usmjeren na osvješćivanje jezične raznolikosti na europskom tlu. Kako se  projekt odvijao na Trgu dr. Franje Tuđmana glavna okosnica zbivanja bio je program u paviljonu te postavi, radne klupe, kreativne radionice i „jezične“ kućice oko paviljona. Posjetitelji svih uzrasta mogli su rješavati jezične kvizove, upitnike, ankete, sudjelovati u radionicama na hrvatskom, latinskom, engleskom, njemačkom, slovačkom i španjolskom jeziku.

Posjetitelji su mogli upoznati indoeuropsku porodicu jezika, upoznati glagoljicu, osvojiti glagoljičku medalju, proniknuti u višejezičnost u Europi i kulturnopovijesne dodire u Europi, upoznati Našice kroz Treasure Hunt, zaigrati  Treasure hunt/ Schnitzeljagd,  upoznati idiome na engleskom i njemačkom jeziku, lažne parovi u engleskom,  njemačkom i hrvatskom jeziku, prepoznavati zastave, pristupiti jezičnoj radionici “Slovački jezik za početnike” - “Slovenský jazyk pre začiatočnikov”, učiti njemački putem interaktivnog plakata Deutsch für Anfänger (Njemački za početnike) uz asistenciju učenica sedmog razreda, Latin us in circuitu est – pogledati izložba voštanih pločica i upustiti se u prevođenje poslovica s latinskog na hrvatski jezik, zaigrati memory, pomoću bookmarkera ovladati latinskim poslovicama, prepoznati latinizme u hrvatskom jeziku, učiti španjolski „El español nos rodea“, ovladati jezikom struke English IT vs Croatian IT,  kreativno se izraziti u radionici s glinom, zapjevati „Hej, hello, bonjour, guten Tag!“, upoznati se s provedbom DSD programa u Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga Našice te čestitati ovogodišnjim nositeljima DSD diploma na razini A2 B1.

Posjetitelji su mogli i saznati kaje su se školske mobilnosti ostvarili do sada učenici SSIK-a,  uživati u razglednicama Našica i Markovca, poslušati poeziju na slovačkom jeziku i literarne autorske radova učenika na slovačkom jeziku kao i poslušati poeziju na engleskom jeziku Hamlet, Act III, Scene I [To be, or not to be] i još mnogo toga.

Vijeće Europe proglasilo je 2001. godine Europski dan jezika koji se slavi

26. rujna svake godine. Opći ciljevi Europskog dana jezika su:

1. Upozoriti javnost na važnost učenja jezika i raznolikost raspona naučenih jezika kako bi se povećala višejezičnost i međukulturalno razumijevanje;
  2. Promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe, koje treba njegovati i sačuvati;
  3. Poticati cjeloživotno učenja jezika u školi i izvan nje, bilo za studijske svrhe, za profesionalne potrebe, za potrebe mobilnosti ili užitka i razmjene.

Kako je bilo možete pogledati i u Županijskoj panorami https://fb.watch/fQuA0AdXPK/

prof. Mirela Rukavina-Sabo

« Svibanj 2024 »