Našim učenicima uručeno priznanje za sudjelovanje u projektu Europske komisije

Autor: Tanja Horvat, 2. 6. 2022.

Učenicima ekonomske struke Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice, uručeno je priznanje Europske komisije za ostvareni uspjeh u međunarodnom projektu „U školi otvorene kohezije, ASOC“.

Europska komisija ugostila je na Malti pobjednički tim iz Hrvatske i pobjednički tim ASOC-a iz Španjolske, što je uključivalo hrvatsku i španjolsku delegaciju u okviru konferencije koju je organizirala Europska komisija. Hrvatsku delegaciju predstavljalo je 20 članova - učenice i učenici iz tima Isidor's Investigators: Božica Bjelokapić, Lorena Brajko, Ana Gašparić, Ana Holjenko, Veronika Zaspan, Filip Dendis, Laura Klemenc, Petar Rinčić, Magdalena Strmečki, Judita Gašparić, Nives Gvozdenović, Laura Kojić, Rea Markulić, Bojana Stojnović, Iva Buljan, Jelena Galić i Stella Kovač. Zatim Natalija Šimunović, načelnica sektora Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije Republike Hrvatske, Tanja Duraković, predstavnica Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije Republike Hrvatske, ravnatelj našičke srednje škole Željko Filjak, prof. savjetnik, voditeljica projekta Tanja Horvat, prof. mentor te zamjenica voditeljice Lidija Lovrić, prof.

Studijsko se putovanje odvijalo od 24. do 26. svibnja 2022. s ciljem uručivanja priznanja najuspješnijim timovima međunarodnog projekta „U školi otvorene kohezije, ASOC EU 2021."

Po dolasku na Maltu održan je sastanak dviju učeničkih delegacija s predstavnicima Europske komisije u jednoj od prostorija Mediteranskog konferencijskog centra. Tom prigodom timovi su održali prezentacije, predstavili projekte, sudjelovali u kvizu na temu Malta te razmijenili iskustva o radu na projektu. Prezenteri našeg projekta bili su Božica Bjelokapić i Petar Rinčić. Učenici naše škole su ostavili izvanredan dojam pri prezentaciji, pokazali više znanja, pobijedili u kvizu te su u više navrata pohvaljeni od strane nazočnih članova Europske komisije. Zajedno sa španjolskom  delegacijom bili  smo gosti na večeri koja je održana u Muzeju znanosti Esplora u Villa Bighi Gardens za sve sudionike konferencije Europske komisije.

Drugog dana prisustvovali  smo sastanku za posebne fondove ERDF u Mediteranskom konferencijskom centru gdje nam je uručeno priznanje. Pobjedničkim timovima ASOC EU 2021.  priznanje je dodijelila voditeljica Odjela za komunikacije - DG REGIO EU komisije Karolina Kottova. Uručivanju priznanja bili su nazočni i Gianluca Comunielli, voditelj financija i ugovora u Europskoj komisiji, Simona De Luca iz OpenCoesione-ASOC te predstavnik ASOC projekta u Italiji, Gaimnamarco Guazzo. Nazočni su uputili čestitke učenicima i nastavnicima na ovom velikom uspjehu.

Nakon ručka posjetili smo Palaču velikog majstora u Valletti, koja se trenutno obnavlja sredstvima EU fondova. Značajna je zbog toga što su u njoj donesene odluke koje su oblikovale povijest nacije.

Prepuni predivnih dojmova, uputili smo se kući. Nadamo se da smo na ovaj način potaknuli i ostale članove našeg društva da budu aktivni građani EU, sudjeluju u izgradnji buduće Europe, kritički promišljaju o mogućnostima trošenja novca iz Europskih strukturnih fondova i stvaranju Europe u kakvoj svi zajedno želimo živjeti.

Tanja Horvat, prof. mentor

« Svibanj 2024 »