Dan Ujedinjenih naroda

Autor: Marina Međurečan, 22. 10. 2020.

video uradak Ujedinjeni narodi

Tamara Sajda, 4. a OG

24. listopada obilježava se Dan Ujedinjenih naroda, međunarodne organizacije kojoj je temeljna zadaća održavanje svjetskog mira i sigurnosti. Povelja Ujedinjenih naroda i Statut Međunarodnog suda stupili su na snagu 24. listopada 1945. godine, nakon što je 29 zemalja potpisalo ratifikacijske dokumente. Osnovana je u San Francisku, a sjedište je u New Yorku. Ujedinjeni narodi danas broje 193 članice, među kojima je i Hrvatska. Gotovo sve međunarodno priznate države su članice. U članstvu nisu Tajvan, Palestinski teritoriji, Vatikan, DAR Sahara.

Glavni organi UN-a su: Opća skupština, Vijeće sigurnosti, Ekonomsko i socijalno vijeće, Međunarodni sud i Tajništvo, čiji je čelni dužnosnik  Antonio Guterres glavni tajnik UN-a.

UN je osnovan nakon Drugog svjetskog rata od pobjedničkih sila u nadi da će spriječiti buduće sukobe i ratove među narodima. UN, na neki način, i dalje podsjeća tko ga je osnovao jer su pet glavnih zemalja pobjednica u Drugom svjetskom ratu stalne članice Vijeća sigurnosti s pravom veta: SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, Kina i Rusija.

UN također djeluje kroz svoje agencije, fondove i programe kao što su: UNICEF, UNHCR, FAO i UNESCO. Dan Ujedinjenih naroda obilježit ćemo u našoj školi sudjelovanjem trećih razreda gimnazije 3. a OG, 3. b OG i 3. PMG u kvizu o Ujedinjenim narodima i kratkim video uratkom učenice 4. a OG Tamare Sajde, koju građani Našica mogu pogledati na gore navedenoj video poveznici.

Marina Međurečan, prof.