Pijanistički recital „Najljepše transkripcije“

Autor: Romana Borš-Mačak, 7. 2. 2020.

5. veljače 2020. u dvorani Glazbene škole Kontesa Dora, učenici 1.a OG, 1. b OG, 1.pmg, 2. jez, 2. pmg, 3. b OG i 3. jez. nazočili su koncertu renomiranog pijanista prof. Vladimira Babina. Tijekom recitala „Najljepše transkripcije“ imali su prigodu slušati birana djela svjetske  glazbene literature pisana za razne glazbene sastave, a transkribirane za izvođenje na glasoviru.                                                                                                                                             Prof. Babin je zbog naših učenika prilagodio tijek koncerta te je između skladbi edukativno govorio o skladbama i skladateljima. Iako nije bilo u programu, odsvirao je i poznate jazz varijacije na temu „Ah! Vous dirai-je, Maman“.
Glazbena kritičarka, prof. Mirna Sabljar napisala je u osvrtu : „Posebno je zanimljivo bilo čuti praizvedbu skladbu „Zagrebačka rapsodija“ Viktora Čižića. Nakon ove praizvedbe u interpretaciji prof. Babina, to će zasigurno postati svojevrsni brand hrvatske suvremene glazbe, jer čini uspješan spoj tradicijske glazbe i suvremenog glazbenog izričaja.
Babin je ovim koncertom još jednom potvrdio kako je pri samom vrhu hrvatskog pijanizma, jedan je od onih koji imaju moćnu tehniku sviranja, ali nisu podlegli estradizaciji pod motom „brže, jače, glasnije“, nego uvijek stavlja naglasak na intelektualno oblikovanje glazbenog djela i emocionalno vrlo proživljeno sviranje, što je publika i prepoznala“.

Romana Borš-Mačak, mag.mus.