Održana županijska smotra LiDraNo 2019.

Autor: Romeo Mihaljević, 25. 2. 2019.

U petak, 22. veljače, u poslijepodnevnom terminu, održana je smotra učeničkog stvaralaštva LiDraNo 2019. na kojoj je sudjelovalo stotinjak učenika i mentora iz srednjih škola Osječko-baranjske županije; iz Belog Manastira, Donjeg Miholjca, Đakova, Našica, Osijeka i Valpova.

Susret je uvodnom pozdravnom riječju otvorio ravnatelj Srednje škole Isidora Kršnjavoga, prof. Željko Filjak.

Učenik Karlo Vulić (3. PMG) izvedbom je autorske pjesme Ti izrazio dobrodošlicu gostima i sudionicima smotre.

Nakon kratkoga uvoda, održani su okrugli stolovi literarnog i novinarskog stvaralaštva.

Nakon što su autori pročitali svoje tekstove, ukupno dvanaest literarnih radova, članovi prosudbenog povjerenstva (Tatjana Ileš, dr. sc., doc., Odjel za kulturologiju Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, Anja Križek, prof. hrvatskog jezika i književnosti, Ugostiteljsko-turistička škola Osijek i Davor Ivankovac, dipl. knjižničar i prof. hrvatskog jezika – pjesnik i književni kritičar) su ih komentirali te šest najboljih predložili za prosudbu državnom povjerenstvu. Među njima je i jedan rad iz naše škole. Riječ je o pjesmi učenice Sare Pavelik (4. raz.), čija je mentorica prof. savjetnik Marija Pepelko. U kategoriji literarnog stvaralaštva predstavljena je i pjesma Karla Vulića (3. raz.), čiji je mentor prof. Rikard Borić.

Na okruglom stolu o novinarskom izrazu, predstavljeno je osam samostalnih novinarskih radova (tekstovi u različitim novinarskim formama), tri radijske emisije i tri školska lista. Stručno povjerenstvo u sastavu: Sanja Račić (dugogodišnja novinarka Hrvatske radiotelevizije, s iskustvom novinarskog rada u Glasu Slavonije, na Slavonskom radiju, Slavonskoj televiziji, australskom SBS radiju), Danijel Geošić (novinar portala Moje Đakovo) i Miro Šola (prof. hrvatskog jezika, Gimnazija A. G. Matoša Đakovo) predložili su za slanje državnom povjerenstvu pet samostalnih novinarskih radova, među kojima su tri rada učenika naše škole. Riječ je o Barbari Lamot (4. raz.) – mentor: prof. Ljiljana Mihalj, S. Pavelik (4. raz.) – mentor: prof. savjetnik M. Pepelko i Dora Budić (2. raz.) – mentor: prof. savjetnik Marina Pavičić. U ovoj je kategoriji predstavljen i novinarski rad Antonije Vulić (4. raz.), čija je mentorica prof. savjetnik Marija Pepelko. Povjerenstvo je predložilo da sve tri radijske emisije i sva tri školska lista (Cocktail, iz Ugostiteljsko-turističke škole Osijek, Zlatovez, iz Srednje strukovne škole Antuna Horvata Đakovo te Semper Magis, iz Isusovačke klasične gimnazije s pravom javnosti u Osijeku) budu poslani na ocjenjivanje državnom povjerenstvu za novinarsko stvaralaštvo.

Uslijedio je dramsko-scenski dio programa. Nastupe je pratilo prosudbeno povjerenstvo za dramsko-scenski izraz: Snježana Šulentić, prof. hrv. jezika i književnosti, dipl. knjižničar, dramski pedagog, Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića Osijek, Ivan Kristijan Majić, redatelj i Anđela Vidović, kazališni kritičar i teatrolog. Izvedbe je pratio i državni izbornik za dramsko-scensko stvaralaštvo, glumac Ivan Đuričić.

U prvom je dijelu nastupilo jedanaest učenika u kategoriji pojedinačnih scenskih nastupa, a potom smo vidjeli sedam skupnih dramsko-scenskih nastupa. Naša je škola i u ovoj kategoriji imala svoje predstavnike. Samostalnim su nastupima sudjelovali: Noa Devald (1. raz.), Ana Umiljanović (2. raz.) – mentor: prof. Leopoldina Mijatović te Augustin Cvijetović (4. raz.) – mentor: prof. savjetnik M. Pavičić.

Kategorija pojedinačnih scenskih nastupa jedina je u kojoj su predloženi učenici izravno upućeni na državnu smotru LiDraNo 2019. Tako će učenica A. Umiljanović sa svojom mentoricom ovoga proljeća sudjelovati na državnom susretu u Šibeniku.

Jedan od atraktivnijih dijelova programa županijske smotre bile su skupne dramske izvedbe. Svoje su predstavnike među dramskim skupinama imali Gimnazija A. G. Matoša Đakovo, Srednja škola Donji Miholjac, Medicinska škola Osijek, Ekonomska i upravna škola Osijek, Srednja škola Valpovo, II. gimnazija Osijek te naša škola. Izbornik i stručno povjerenstvo predložili su skupni nastup Za?to učenika osječke II. gimnazije (mentor: prof. Ivana Vučemilović Šimunović) za konkurenciju među najboljim skupnim scenskim nastupima srednjih škola u slavonskim županijama. Među zapaženijim je bio i nastup gimnazijalaca Srednje škole Isidora Kršnjavoga, naslovljen Tko priča moju priču. Riječ je o skupnom scenskom nastupu koji je s našim gimnazijalcima pripremila prof. L. Mijatović.

Program ovogodišnje županijske smotre LiDraNo su vodili Josip Placento i Domagoj Žagar, učenici 3. b razreda opće gimnazije.

Između dva radna dijela smotre, za vrijeme pauze, u predvorju višenamjenske dvorane poslužena je zakuska koju su pripremili učenici i stručni nastavnici u ugostiteljskom praktikumu škole.

I ovogodišnju je smotru organiziralo Županijsko provedbeno povjerenstvo, u sastavu: prof. savjetnik Božana Tenji, član (Druga srednja škola Beli Manastir), prof. Željka Gal, član (Ekonomska škola Braće Radić Đakovo), prof. Đurđica Radić, član (Medicinska škola Osijek) i prof. Romeo Mihaljević, predsjednik (Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice).

RM

« Svibanj 2024 »