Učenici naše škole bili na manifestaciji Dani poslova u turizmu u Osijeku

Autor: Ljiljana Kasapović, 4. 2. 2019.

Dana 18. siječnja 2019. g. učenici maturanti naše škole  (kuhari, konobari, slastičari) i po prvi puta prodavači i ekonomisti sudjelovali su na Danu poslova u turizmu u Osijeku.

Naime, Ministarstvo turizma u suradnji s Ministarstvom rada i mirovinskoga sustava i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje već nekoliko godina organizira Dane poslova u turizmu u Osijeku, Zagrebu i Splitu a sve u svrhu zapošljavanja na području turizma i ugostiteljstva.

Interes naših učenika je bio velik, stoga je Područni ured Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Našice organizirao za njih besplatan prijevoz do Osijeka. Cijeli projekt se financira iz Europskog socijalnog fonda.

U pratnji su bili nastavnici Jasna Penić i Jerko Amidžić.

Bilo je to za učenike jedno lijepo iskustvo,  vratili su se puni dojmova, a neke i izdvajamo:

„Nakon što smo saznale za mogućnost posjete Danima poslova u turizmu, nismo se dvoumile niti trenutka. Ipak, nismo se nadale da ćemo u nepreglednoj ponudi turističkih poslova, vrlo jednostavno pronaći posao u struci. Smatramo da je to jako dobra prilika za stjecanje radnog iskustva odmah po završetku školovanja. Uz dobro plaćeni posao prodavača, ponuđen nam je besplatni smještaj i prehrana, a sama lokacija Malog Lošinja omogućit će nam da slobodno vrijeme provedemo na lijepim plažama. To je za nas bila ponuda koja se ne odbija.“

Martina Ištoković i Kristina Jurinjak, 3. trgovine

„Bilo je odlično iskustvo. Vidjeli smo mnogo ponuda za posao. Jednu od njih sam odabrao te se prijavio i bio na intervjuu za sezonskog radnika nakon svog školovanja.“

Manuel Miketek, 3. b UGO/konobar

„Dana 18. 01. o.g. imali smo priliku kao maturanti srednje škole otići u Osijek na Dane poslova u turizmu. Profesori koji su išli s nama su nam objasnili što se tamo nudi i približili su nam sliku koja nas čeka u bližoj budućnosti. Imali smo priliku vidjeti mnoge ponude u našim a i drugim zanimanjima koji traže sezonske ali i stalne radnike. Ovo nam je omogućilo da se više informiramo o onome što bismo željeli raditi. Također mogli smo popunjavati obrazac i posavjetovati se sa izlagačima koji već imaju dosta iskustva u radu.“

Marija Vuzem, 3. a UGO/kuhar

„Dani poslova u turizmu“ prilika su da brojni poslodavci predstave otvorena radna mjesta te se povežu s nezaposlenim osobama koje se na jednom mjestu mogu informirati o mogućnostima za zapošljavanje i razvoj karijere u turizmu. Također se održavaju i radionice gdje se uči pisati životopis, zamolba za posao, itd. Vrata su svima otvorena i svatko si može pronaći posao.“

Petra Alajica, 4. a EK.

Ljiljana Kasapović, prof.