Sudjelovanje na Statističkoj olimpijadi 2018.

Autor: Lidija Gerendaj, 11. 4. 2018.

Ove godine, po prvi puta u natjecanje Statističke olimpijade uključili su se učenici naše škole. Sudjelovanje na natjecanju je besplatno i organizirano je prema kategorijama: Kategorija A (3. i 4. razredi srednje škole) i Kategorija B ( 1. i 2. razredi srednje škole). Natjecanje je ekipno i svaka ekipa može imati najviše tri člana (učenika) i nastavnika – mentora koji prijavljuje i prati rad svoje ekipe. Samo natjecanje se organizira radi upoznavanja sa statističkim pojmovima i izračunima, primjene stečenog statističkog znanja, pretraživanja i razumijevanja statističkih podataka, razvijanja timskog rada i suradnje, a sastoji se od nacionalne i europske razine.

Na nacionalnoj razini

Prvi krug natjecanja sastoji se od tri ispita:

1. ispit – ispit iz općeg znanja

2. ispit – ispit iz korištenja izvora službenih statističkih podataka

3. ispit – ispit iz razumijevanja statističkog teksta

Drugi krug natjecanja:

- analiza podataka iz jednog statističkog istraživanja i izrada prezentacije

Na europskoj razini

- zadatak je priprema videa na temu „Zašto je službena statistika važna u našem društvu?“

Svaka ekipa ima svoje ime, a naše je EKO2NOMIJA.

Učenici iz 1. a ek. Matko Kovačević i Veronika Šprem prošli su prvi krug natjecanja od 29. siječnja do 12. veljače 2018. i pozvani su u drugi krug koji je otvoren od 15. veljače do 8. ožujka 2018.

U projektu je sudjelovalo više od 1500 sudionika okupljenih u 520 prijavljenih ekipa.

6. travnja 2018. objavljeni su rezultati drugog kruga natjecanja. Ekipa EKO2NOMIJA koja je predstavljala našu školu i Osječko – baranjsku županiju u B kategoriji prema ocjeni žirija svrstana je na 45. mjestu. Od mogućih 100 bodova ostvarila je 79,5 bodova. Prvoplasirana ekipa je ostvarila 97,8 bodova. Pri ocjenjivanju prezentacije primjenjivao se sljedeći kriterij: oblik prezentacije, primjerenost predložene analize ciljevima, metodologija i provedbena analiza podataka koje moraju biti u skladu s razinom obrazovanja sudionika, prikaz rezultata i objašnjenje rezultata/zaključci.

Opširniji podaci mogu se pogledati na olimpijada.dzs.hr.

Učenici Veronika i Matko pokazali su zanimanje za ovaj projekt, odvojili svoje slobodno vrijeme, uložili trud i znanje i naučili dosta kroz ovo natjecanje. Za ostvarene rezultate dobili su priznanje, majice, torbe i olovke s natpisom Statistička olimpijada i odlične ocjene iz matematike.

Budući da se naša ekipa jedina plasirala u drugi krug natjecanja iz Osječko – baranjske županije te da se prvi puta uključila u online natjecanje, možemo biti zadovoljni ostvarenim i nadalje poticati učenike na sudjelovanje.

Ekipu je vodila i pripremala Lidija Gerendaj, prof.

« Ožujak 2024 »