U Europskom parlamentu predstavljen model rada Down sindrom centra Pula u kojem su sudjelovali i našički predstavnici!

Autor: Anđelko Cvijetović, 2. 2. 2017.

Projektom "Volontiraj i ti!", a u suradnji s Down sindrom centrom iz Pule  Udruga Otvoreno srce i Srednja škola kao primjeri dobre prakse u volontiranju s osobama sa Down sindromom predstavili se u EU parlamentu!

Na konferenciji o multidisciplinarnoj rehabilitaciji osoba s Downovim sindromom, održanoj u Europskom parlamentu u Bruxellesu, a na poziv hrvatskih eurozastupnika Ivana Jakovčića, Dubravke Šuice i Ivane Maletić, sudjelovali su polaznici Down sindrom centra iz Pule te predstavnici udruge Otvoreno srce Našice i odgojno-obrazovne skupine Osnovne škole J. J. Strossmayera Đurđenovac, kao dugogodišnji partneri pulske ustanove. Sudionicima konferencije vodstvo pulskog Centra predstavilo je model rehabilitacije osoba s DS-om, dok su roditelji govorili o svojim iskustvima i kako im je Centar pomogao u prihvaćanju i razumijevanju situacije kada se u obitelji rodi dijete s DS-om. Osim roditelja, o svojim iskustvima u radu s djecom s DS-om govorili su i učitelji i volonteri koji intenzivno rade s djecom i mladima s DS-om.

Na kraju konferencije, sudionike su kavom i kolačima u parlamentarnom kafiću poslužili korisnici rehabilitacije u pulskom Centru te su, kaže volonterka iz našičke udruge Otvoreno srce Andreja Balog, oduševili hrvatske eurozastupnike, ali i njihove europske kolege i kolegice.

- Mladići i djevojke s Downovim sindromom pokazali su što su naučili kroz rehabilitaciju u pulskom DSC-u. Napravljena je dobra stvar i sretna sam što sam bila u našičko-đurđenovačkom izaslanstvu koje se pridružilo pulskom Centru, s kojim je naša udruga ostvarila kvalitetnu suradnju. Zahvalna sam što sam dobila priliku predstaviti i našu volontersku udrugu i rezultate. Sudjelovanje na konferenciji bilo mi je veoma dragocjeno iskustvo koje će mi koristiti u budućnosti – rekla je volonterka Andreja Balog. Osim nje, u Bruxellesu su bili i Zdenka Mihaljević, učiteljica skupine djece s poteškoćama u razvoju u đurđenovačkoj osnovnoj školi, i Mihael Cvijetović iz Našica koji dolazi na rehabilitaciju u Centar u Pulu. Poziv da sudjeluju u radu konferencije o multidisciplinarnoj rehabilitaciji osoba s DS-om razveselio je i predsjednika udruge Otvoreno srce Anđelka Cvijetovića.

- Poziv potvrđuje činjenicu da je projekt pulskog Centra prepoznat kao kvalitetan te je dobio priliku da bude predstavljen u Bruxellesu. Drago mi je da se predstavio pulski Centar s kojim imamo pozitivnu suradnju, jer ima vrijedno iskustvo u rehabilitaciji djece i mladih s Downovim sindromom - dodao je Cvijetović.

Udruga Otvoreno srce produžena je ruka volonterskog kluba Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice koja razvija i promovira model volonterstva s naglaskom na pomaganje osobama s DS-om. Njihovi volonteri su, nakon belgijskih i francuskih izviđača, prvi hrvatski volonteri koji su djelovali, educirali se i pomagali polaznicima Down sindrom centru u Puli.

Snježana FRIDL

(Tekst i fotografije preuzete iz Glasa Slavonije objavljen 28. siječnja 2017.)