Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Autor: Kristina Novak, 1. 2. 2017.

U školi se duži niz godina obilježava Međunarodni dan sjećanja na holokaust 27. siječnja prigodnom izložbom. Ove je godine događaj obilježen drugačijim pristupom. Koordinatorica projekta, profesorica Kristina Novak, stupila je u kontakt s civilnom udrugom „Hermes“ koja surađuje s „Kućom Anne Frank“ iz Amsterdama. „Cilj ove izložbe je osvijestiti mlade o opasnostima antisemitizma, rasizma i diskriminacije, kao i o važnosti slobode, jednakosti i demokracije.“ (Ronald Leopold, ravnatelj Kuće Anne Frank). Izložba je naslovljena Povijest za sadašnjost Anne Frank.

Predstavnici udruge Tvrtko Pater, Janet Ponjević i Adem Alajbegović su 25. siječnja 2017. s učenicima volonterima 2. i 3. razreda gimnazije i ekonomske škole održali radionicu na kojoj su razgovarali o identitetu i povijesti, pogledali film „Kratki život Anne Frank“, raspravljali o diskriminaciji, ratu i žrtvama, izradivši lentu vremena i tematske plakate.

Drugi dan, 26. siječnja, učenici su u predvorju škole postavljali panele. Zanimljivost ove izložbe je uključenost učenika odnosno žive riječi. Svaki od učenika je bio zadužen za jedan panel pomoću kojeg iznosi priču o Anne Frank promatračima izložbe, govoreći o problematičnim situacijama i pronalazeći rješenje. Razgledavajući izložbu dobivamo uvid u Annin život prije i tijekom Drugog svjetskog rata, strahove koje proživljava, ali i nadu da će sve to jednom proći. „Priča Anne Frank prožeta je poukama aktualnima i danas. Diskriminacija i rasizam koji su nasilno prekinuli njezin život nisu nestali s krajem Drugoga svjetskog rata. Annina nam životna priča tako može pomoći da spoznamo vrijednost tolerancije i međusobnog poštovanja, kao i važnost ljudskih prava.“ (iz kataloga Povijest za sadašnjost Anne Frank).

Na sam Dan sjećanja, izložba je otvorena za javnost. Tijekom iduća dva tjedna, učenici volonteri će kroz izložbu voditi učenike iz naše i osnovnih škola u dogovorenim terminima.

Učenica volonterka Melani Forintić istaknula je kako je za nju rad na ovom projektu zanimljivo i poučno iskustvo gdje je naučila nešto novo o holokaustu i obogatila stečeno znanje.

Izvor: Jana Marenjak, 3. b OG, Novinarska skupina

Fotografije: Manuela Kojić, prof.

Sanja Kurucić, prof.

Prilog iz HRT-ove emisije Labirint možete pogledati ovdje