Šalica kave s Julijanom Matanović

Autor: Manuela Kojić, 21. 11. 2016.

Povodom ovogodišnjeg Mjeseca hrvatske knjige u našoj je školi, u suorganizaciji školske knjižnice i Aktiva hrvatskoga jezika, 16. studenoga gostovala nekadašnja našička gimnazijalka, poznata književnica i sveučilišna profesorica Julijana Matanović. Bila je to prigoda za upoznavanje njezine osobnosti i knjiga za sve generacije čitatelja.

Kao zanimljiva „pletilja riječi“ ona svoju životnu priču i književnu teoriju sjedinjuje s literarnom fikcijom stvarajući tako originalna djela snažnih poetskih po(r)uka. Uz izložbeni i slikopisni mozaik koji su pripremili učenici u okviru dodatne nastave te ugodan razgovor uz kavu s prof. Marijom Pepelko, Julijana se prisjetila svoga đurđenovačkog djetinjstva i gimnazijskih dana istaknuvši kako joj je zadovoljstvo vratiti se u SŠIK jer joj svaki dolazak budi mnoga draga sjećanja.

Julijana svojom prozom priča neispričane priče o sebi i drugima. U potrazi za dobrotom i skladom uvijek nastoji biti svoja, a iz svih životnih (ne)prilika izvlači ono najbolje. Spisateljica je nadahnuto govorila o svom odrastanju i studentskom životu, o ljubavi prema knjigama, odnosu s kćerkom Magdalenom koja zauzima posebno mjesto u njezinom životu, zatim o školstvu i školskoj lektiri, susretima, ostvarenjima i književnim nagradama. Najdraža joj je nagrada „Gjalski“, koju je dobila za knjigu U početku i na kraju bijaše kava.

Objavila je dosad dvadesetak knjiga, a javnost je osvojila prije petnaestak godina knjigom Zašto sam vam lagala. Uz mnoge književnoteorijske rasprave, napisala je i niz popularnih tekstova: neljubavni roman Bilješka o piscu,  intertekstualni i metafikcionalni roman Tko se boji lika još, knjigu feljtona Kao da smo otac i kći,  Knjigu od žena, muškaraca, gradova i rastanaka - nagrađenu “Kiklopom”, priče o maloj obitelji Samo majka i kći, zabavno-poučni roman One misle da smo male u suautorstvu s liječnicom Ankom Dorić - o mogućnostima prevencije i liječenja HPV spolno prenosivih infekcija i njihovih posljedica, zatim roman za mlade Rečeno-učinjeno, knjigu pripovjedaka O čemu ti to govoriš te Božićnu potragu - deset priča o čovjekovoj potrebi za svakodnevnom toplinom i ljubavlju. Dirljivim (auto)biografskim Kolokvijem o kavi stvorila je zanimljivu priču o vrijednostima koje životu daju smisao i puninu, pozivaju na zajedništvo, kazivanje i slušanje – u duhu tolerancije i jedinstva različitosti koja nas obogaćuje i oplemenjuje u sve dane, baš kao i knjige svima nam drage Julijane.

Susretu je, uz mnoge učenike, nastavnike, Julijanine prijatelje i suradnike, nazočio i 70-godišnji „dobri duh književnosti“ akademik Pavao Pavličić, prozaist, prevoditelj, mislilac, feljtonist, kritičar, znanstvenik i fantastičar. Dragoj gošći srdačnu je dobrodošlicu i zahvalnost za mudre poruke izrazio prof. Željko Filjak, ravnatelj škole. Za dobru knjigu i dobru kavu treba imati vremena, a upravo to nam danas svima nedostaje. Unatoč tomu, veselimo se svakoj novoj knjizi i susretu u dobrom društvu.

Ivona Kolarević, 3. a OG i MP