Međunarodni dan tolerancije

Autor: Manuela Kojić, 16. 11. 2016.

“Ne slažem se niti s jednom riječi koju si izgovorio, ali ću do smrti braniti tvoje pravo da to kažeš.” (Voltaire)

U školi je 16. studenoga 2016. obilježen Međunarodni dan tolerancije raznim događanjima. Cilj je bio podsjetiti i potaknuti učenike na toleranciju prema prijateljima, nepoznatim ljudima, ženama, manjinama, pripadnicima drugih etničkih, nacionalnih i vjerskih skupina, neistomišljenicima,  starijim, mlađim i mnogim drugim ljudima koje susrećemo u svom životu.

Učenici soboslikari i frizerke su za najavu događanja izradili plakate u holu škole uz pomoć prof. Ivana Hajeka i prof. Dragane Bogojević.

Učenici i profesori su u školu došli raznoliko obučeni i uputili poruku promišljanja je li u redu nekoga izopćiti iz društva ili osuđivati zbog vanjskog izgleda?!

Pod velikim odmorom u višenamjenskoj dvorani izvedena je predstava Različitosti nas obogaćuju. Njome su učenici ukazali na neke od oblika netolerancije s kojima se svakodnevno susrećemo u našem društvu. Učenici Lovro Ibriks iz 3. a razreda, Petra Jagnjić iz 3. b razreda opće gimnazije i Lucija Drozd iz 3. razreda prirodoslovno-matematičke gimnazije odigrali su srednjoškolce koji sjedeći na terasi kafića na Cvjetnom trgu u Zagrebu promatraju prolaznike i nalaze im nedostatke na temelju netrpeljivosti. Tako su uvrijedili Konobaricu (Ines Vuzem iz 2. razreda jezične gimnazije), namučili Konobara (Luka Perić iz 3. a razreda opće gimnazije), duhovito komentirali prolaznike te otrpjeli i sami pokoju kritiku. Romkinju je odigrala Izabela Herman, Slijepu osobu Lorena Šarić, Navijače Antonio Bilić i Tomislav Rukavina, Najbolje prijateljice Patricija Baričević i Patricija Dermišek, Muslimanku Victoria Ćutek, Kršćanku Ivana Javorček, Beskućnicu Izabela Baričević, a Štrebericu Laura Martić, učenici 2. razreda jezične gimnazije. Osim njih, pozornicom su prošetali i učenici 3. b razreda opće gimnazije Ivan Balog kao Motorist, Filip Amidžić kao Homoseksualac i Sara Kovačević kao Trudna tinejdžerica. Njezinog je Bivšeg momka odigrao Ivan Prošić, učenik 3. a razreda opće gimnazije. Treći razred jezične gimnazije zastupale su učenice Dora Blažetin kao Bakica i Laura Stipanović u ulozi Sponzoruše. Program je obogaćen glazbenim brojevima Surovi grade Adastre i Malena Elementala. Program je osmislila i s učenicima uvježbala prof. mentorica Adrijana Rajić.

Učenica Ivana Keglević iz 1. b razreda og crtala je učenicima koji žele jednokratne tetovaže!

Nakon predstave uslijedila je debata „Školske uniforme – da ili ne“ učenika 3. b razreda opće gimnazije. Dio njih je, na satima izborne nastave iz Hrvatskog jezika, pripremio raspravu. Debata je način tolerantne, demokratske razmjene stavova koja može utjecati na mišljenje publike. Tako je nakon dvanaestominutne rasprave, uvodnih i završnih riječi, publika odlučila da je u  obrani argumenata  bila bolja negacijska skupina. Povjerenstvo, profesorice Manulela Kojić, Sanja Olbina Borić i Ana  Paska smatralo je, za razliku od publike, da je zahtjevniji zadatak imala afirmacijska skupina pa su njima dali svoj glas. Moderatorica debate bila je Monika Slivka, a  u njoj su sudjelovali: Sara Kovačević, Tiina Marie Rexmann, Marina Bešlić, Jana Marenjak, Lana Blažević, Sara Prole,Ines Borovićka,  Hana Hipp, Luka Šprem, Barbara Katruša, Roberta Cvijetović, Vedrana Hvizdak, Dunja Hlavsa i Petra Bašić. Učenike je pripremila profesorica Leopoldina Mijatović.

Adrijana Rajić, prof., Leopoldina Mijatović, prof., stručni tim za inkluziju