Realiziran projekt Dan otvorenih vrata

Autor: Manuela Kojić, 25. 4. 2016.

22. travnja realiziran je projekt Dan otvorenih vrata na temu „Održivi razvoj“. Škola je za posjetitelje bila otvorena od 8,00 do 13,00 sati. Cilj je bio završnim razredima osnovnih škola predstaviti kroz radionice, predavanja, izložbe, prezentacije… smjerove i zanimanja u školi. Za posjetitelje je pripremljen vodič kroz događanja s vremenikom.  Na naše ugodno iznenađenje, posjetili su nas, osim osmaša, i niži razredi osnovnih škola, vrtićanci i brojni građani Našica.

Taj dan je važan za školu jer je rođendan Isidora Kršnjavoga po kome škola nosi ime, rođendan Stanka Bilinskog, prvog akademika matematičara iz Našica, Dan hrvatske knjige i Dan planeta Zemlje.

Profesori, stručni učitelji i suradnici bili su uključeni u 35 aktivnosti s velikim brojem učenika. U holu škole postavljene su izložbe: Reciklirani kutak, Održivi razvoj, Izložba kolača, Izložba ljekovitog bilja, Održivi razvoj kao ravnoteža uporabe, štednje i obnavljanja svih naših resursa i Dašak prošlosti u suvremenim frizurama.  Učenici pekarske struke demonstrirali su izradu pekarskih proizvoda koji su posjetitelji mogli i probati, a učenici ugostiteljske struke (konobari) održali su radionicu slaganja ubrusa.

U predvorju višenamjenske dvorane održan je Sajam Vježbeničkih tvrtki gdje su prezentirana njihova poslovanja i izložbeni štandovi. U višenamjenskoj dvorani prikazana je glazbeno- scenska igra „Nekad i sad“.

Po učionicama škole i u knjižnici, održane su brojne radionice: „Pišemo, čitamo i družimo se“ integracija učenika s Downovim sindromom učenika OŠ Josipa Jurja Strossmayera iz Đurđenovca u koju su se uključili i učenici naše škole s teškoćama u razvoju u sklopu projekta "Učimo zajedno", Izrada kuharice i vodič za zdravu prehranu, Važnost kastracije kod pasa, Online učenje njemačkog jezika, Quilling  tehnika, „Košer hrana“ koja se mogla i degustirati, recikliranje papira, proizvodnja sapuna i svijeća, kako funkcionira Rubensova cijev ili holograf, demonstracija rada fotonaponskog i Arduino mikroupravljačkog sustava, analiza vina, demonstracije radova strojarske struke te izrada ukrasa na zidu- cigle i kamena od gipsa.

U učionicama su postavljene izložbe i održane prezentacije o knjižnici Franjevačkog samostana sv. Antuna Padovanskog iz Našica, Odgoj i obrazovanje uz ekološke i biblijske po(r)uke za održivi razvoj,  „Marijini obroci“, kako povijest može biti hobi, spoj evolucije- dinosaura i fosila, Crvena knjiga biljnih vrsta Hrvatske, Prirodne ljepote naše domovine u slici i riječi te Iskorištavanje energije u Hrvatskoj od 18. do 21. stoljeća.

U školskoj dvorani i na igralištu održana je demonstracija košarkaškog i kondicijskog treninga te odbojkaška utakmica.

U atriju škole postavljeni su uradci strojarske struke, a kroz školski vrt, voćnjak i vinograd moglo se prošetati uz vodiča.

Manuela Kojić, prof.