Izložba „Povijest našičke rock scene“ u školi

Autor: Manuela Kojić, 2. 3. 2016.

U holu škole 2. ožujka 2016. godine o izložbi „Povijest našičke rock scene“, koja se iz Zavičajnog muzeja Našice preselila u našu školu, govorio je autor izložbe Petar Hajek, magistar kulturologije, Silvija Lučevnjak, ravnateljica Zavičajnog muzeja u Našicama, Željko Filjak, ravnatelj škole i Josip Patajac, bivši ravnatelj škole.

Stvaranje našičke rock scene od prvih početaka pa sve do danas, povezano je sa srednjom školom i to je razlog postavljanja izložbe u našoj školi.

Zavičajni muzej Našice i Udruga mladih Kreativni laboratorium Našice (KLAN) sredinom 2015. godine pokrenuli su veliki projekt čiji je cilj bio što detaljnije istražiti povijest našičke rock scene; od njenih samih početaka pa sve do danas. Iako ne možemo sa sigurnošću utvrditi kada je neka osoba prva uzela instrument i zasvirala rock u miru vlastitoga doma, pojavu „električarske“ rock glazbe u Našicama povezujemo sa sredinom 60-ih godina 20. stoljeća, kada su VIS Krijesnice prve nastupile na srednjoškolskoj razrednoj zabavi s obradama tada svjetski popularnih i domaćih rock skladbi. Upravo 1966. godine nastaje i nova grupa Pingvini te zbog toga možemo tvrditi da se 2016. godine bilježi pedeset godina postojanja rock scene u Našicama.

Središnji događaj obilježavanja ove godišnjice bila je izložba „Povijest našičke rock scene“, postavljena u Izložbenom salonu Zavičajnog muzeja Našice na kojoj su javnosti predstavljeni rezultati istraživanja, a otvorena je u Noći muzeja, 29. siječnja 2016. godine. Paralelno s otvorenjem izložbe u disco klubu Hotela „Park“ u Našicama organiziran je i veliki koncert te susret generacija našičkih rock skupina. Posebno mjesto u zaista bogatoj i legendarnoj gradskoj rock sceni zauzima našička srednja škola, njeni profesori i učenici. Naime, prve instrumente kupila je našička Gimnazija, a i prvi koncerti održavani su u njenim prostorima. Gotovo svi članovi našičkih rock sastava, od onih prvih do suvremenih, bili su učenici našičkih srednjih škola, a neki od njih su i kasnije ostali profesionalno ili amaterski vezani uz glazbu.

Kroz dokumente, fotografije, plakate i ostalu građu, predstavljen je doprinos našičke rock scene na ukupna kulturna zbivanja u zavičaju. U ovaj projekt bilo je tijekom nastanka uključeno više od pedeset ljudi, koji su svojim radom i trudom doprinijeli da izložba s opsežnim katalogom bude uspješno realizirana. Glavni voditelj čitavog projekta, autor izložbe i pratećeg kataloga je Petar Hajek, nekadašnji učenik našičke gimnazije, a danas magistar kulturologije i suradnik Zavičajnog muzeja Našice.

Silvija Lučevnjak i Petar Hajek