FESTIVAL ZNANOSTI: Crobot - prvi hrvatski robot u poljoprivredi

Autor: Krunoslav Kovačević, 25. 4. 2024.

Povodom Festivala znanosti koji se ove godine bavi temom inteligencije, učenici 4. razreda agrotehničar 24. travnja 2024. su realizirali radionicu koju je vodio Krunoslav Kovačević, prof. savjetnik. Kroz radionicu učenicima je predstavljen princip rada i uporaba prvog hrvatskog robota u poljoprivredi. Cilj radionice je bio spoznati važnost uporabe robota u poljoprivrednoj proizvodnji te se upoznati s tehnološkim inovacijama u poljoprivredi u 2023. godini.

cRobot je realiziran pomoću IRI projekta u suradnji tvrke Purić, damko.ai i Agronomskog fakulteta Zagreb. Funkcija cRobota je prepoznavanje i ekološko tretiranje korova na poljoprivrednim površinama pomoću umjetne inteligencije (artificial intelligence - AI) tako da detektira korov na usjevima i ciljano ga uklanja.

Nakon predstavljanja rada ovog robota učenici su u skupnom radu raspravljali o prednostima i nedostacima uporabe robota u poljoprivrednoj proizvodnji. Zaključili smo da  se primjenom robota u poljoprivredi osim visoke učinkovitosti, štede ljudski resursi i zdravlje te se  omogućuje  stvaranje skorašnjih farmi budućnosti gdje je poljoprivrednik samo prisutan zbog kontrole robota. Usavršavanjem robotike u poljoprivredi omogućit će se upotreba otvorene i sve pristupačnije tehnologije koja će biti primjenjiva na otvorenim, zatvorenim prostorima i pokrivenim prostorima.

Unatoč postojećim izazovima poput zaštite podataka, privatnosti, visokih troškova i etičkih dilema, budućnost primjene principa umjetne inteligencije u poljoprivredi izgleda obećavajuće.

Krunoslav Kovačević, prof. savjetnik

« Svibanj 2024 »