Europski tjedan mladih – „DemokraciJA na djelu – Me & Democracy“

Autor: Barbara Bošnjak, 22. 4. 2024.

U Europskome tjednu mladih, od 12. do 19. travnja 2024. mladi iz pet hrvatskih i dviju rumunjskih EPAS škola odlučili su promišljati te razgovarati s mladima i stari(ji)ma o demokraciji (i nedemokraciji), dobrobitima članstva Republike Hrvatske u EU-u te demokratskoj participaciji u 2024.

Učenici su svojim sugovornicima postavili 4 pitanja:

1. Što za tebe znači demokracija? (What does democracy mean to you?)

2. Što za tebe znači biti građanin EU-a?

(What does being a citizen of the EU mean to you?)

3. Kako je bilo živjeti u drugom državnom uređenju?

(What was it like to live under a different form of government?)

4. Hoćeš li izaći na izbore? Zašto (ne)?

(Will you participate in the elections? Why (not)?)

Zadatak za učenike bio je izraditi digitalni prikaz razgovora (pomoću AI-alata), izreći svoj stav o demokraciji i izborima, objaviti video/strip/zvučni zapis te iste objaviti u zajedničkoj zbirci radova. Radovi su objavljeni na engleskom jeziku, ali i na materinjim jezicima učenika sudionika.

Nositelj projekta bile su Ekonomsko-birotehnička škola i Srednja škola Konjščina, obje EPAS škole, a naša se škola uključila kao partner na projektu. Naši junior ambasadori Sara Bošnjak, 1. EK i Luka Štefiček, 3. pmg pod mentorstvom senior ambasadorice Barbare Bošnjak obogatili su zbirku sa čak 3 intervjua od kojih je jedan s Markom Bokom, predstavnikom Ureda EP-a u Hrvatskoj te koordinatorom EPAS programa u Hrvatskoj. Zahvaljujemo našim vrijednim juniorima na angažmanu!

Poslušajte, pročitajte, podijelite...

Zavirite u zbirku radova na platformi Sutori - https://www.sutori.com/en/story/demokracija-na-djelu-me-democracy--bNUbRv7Pwuyz2bZhDimMsGqx

#Europskitjedanmladih

#EPAS