Obilježavanje Dana europskih autora – 25.3.2024.

Autor: Barbara Bošnjak, 22. 3. 2024.

Drugo izdanje Dana europskih autora održat će se 25. ožujka 2024. u svih 40 zemalja u okviru programa Kreativna Europa.

Događanje koje organizira Europska komisija sastoji se od sljedećih aktivnosti:

1. čitanje događanja u školama, knjižnicama i knjižarama
  2. obilazak europskih autora
  3. konferencija o europskoj dimenziji promicanja čitanja

Aktivnosti za ishod imaju poticanje suradnje između sektora knjiga i obrazovanja kako bi se riješio problem slabljenja čitanja među mladima. Ova tema je odabrana kako bi se naglasila važnost uključivanja mladih u razvoj i provedbu inicijativa za promicanje čitanja, uz olakšavanje razmjene znanja i iskustava među različitim zemljama, te razvoj novih ideja za buduće akcije.

Profesorica Snježana Krištofik Juranić organizirala je u suradnji sa hrvatskom autoricom Sanjom Ždralović online javljanje u kojem će autorica predstaviti svoj roman „Glagoljski misterij“ i svoj rad općenito, u ponedjeljak, 25.ožujka 2024. u 8.15 (tijekom drugog sata jutarnje smjene) a kojem će nazočiti učenici 4. razreda jezične gimnazije, ujedno i naši junior ambasadori.

Profesorica Barbara Bošnjak sa učenicima 1. razreda tehničara za elektroniku i tehničara za računalstvo, također sudionicima EPAS programa, u vremenu od 17.00 do 18.35 sati proći će kroz život i djelo britanske književnice J. K. Rowling s naglaskom na serijal od sedam knjiga o najpoznatijem čarobnjaku H. Potteru.

Ukoliko želite sudjelovati u radionicama i predavanjima, pozivamo vas da nam se pridružite te zajedno s nama osvijestite da knjige služe kao moćni alati za osnaživanje, obrazovanje, te da također potiču kreativnost i inovacije. Čitanje ne samo da poboljšava jezične vještine, već i obogaćuje sposobnost ljudi da se izraze, stekne samopouzdanje i budi znatiželju o radosti učenja i svijetu općenito.

Budimo dio inicijative Europske komisije te rastimo zajedno čitajući!

profesorice B. Bošnjak i S. Krištofik Juranić