Uspješno smo predstavili našu školu na natječaju srednjih škola „I financije mogu biti zelene“

Autor: Tanja Horvat, 15. 3. 2024.

U organizaciji  HANFE, povodom Svjetskog tjedna novca (engl. Global Money Week), koji se održava od 18. do 24. ožujka 2024. uspješno smo predstavili našu školu na natječaju  srednjih škola  „I financije mogu biti zelene“,

Budući da je zelena tranzicija gospodarstva veliki izazov, a ujedno i naša obveza, odlučili smo se uključiti u natječaj. Cilj natječaja je bio osvijestiti i educirati mlade o važnosti održivosti, koja se može podupirati financijskim odlukama te izborom financijskih proizvoda i usluga koji imaju pozitivne okolišne, društvene i upravljačke karakteristike (engl. ESG - environmental, social and governance factors), pri čemu najveći doprinos može dati financijska industrija.

Učenice 4. razreda ekonomske struke: Karla Bućo, Lea Jakobek, Tea Lukačić  i Lea Sobodić, uz mentorsku podršku Tanje Horvat, prof., osmislile su i izradile videouradak kojim su nastojale educirati mlade o mogućnostima održivog ulaganja te mogućnostima ugovaranja financijskih usluga koje podupiru održivost i zelenu tranziciju, odgovorima na sljedeća pitanja:

Što su zelene (održive) financije?

Koja su to održiva ulaganja (zeleni investicijski fondovi)?

Kako i ti kroz financijski sustav možeš doprinijeti zelenoj tranziciji?

Zašto su zelena tranzicija i održivost važni?

Učenice su bile vrlo kreativne te su uložile hvalevrijedan trud koji je rezultirao zapaženim videouratkom koji možete pogledati ovdje

Tanja Horvat, prof. mentor