Naši učenici sudjelovali u radionici u sklopu Tjedna znanosti FFOS

Autor: Mirela Rukavina-Sabo, 12. 2. 2024.

Radionica "Čitajući očima znanstvenika - samo tekst ili nešto više" održana je u ponedjeljak 5. veljače 2024. u sklopu Tjedna znanosti Filozofskog fakulteta Osijek pod vodstvom voditeljice projekta doc. dr. sc. Sonje Novak i  doktorandica na Poslijediplomskom studiju Književnost i kulturni identitet Marijane Mandić i Iris Spajić za 16 učenika Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice u čijoj je pratnji bila i profesorica Mirela Rukavina-Sabo. Cilj radionice, koja je dio projekta Analiza sustava u krizi i nove svijesti u književnosti 21. stoljeća (Askins 21), bio je približiti znanost o književnosti široj publici i potencijalnim novim istraživačima.

Učenici 1. a i 1. b razreda opće gimnazije Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice: Barbara Dragozet, Tina Gretić, Marija Milinković, Petra Mucafir, Ena Pažin, Magdalena Rukavina, Lucija Sikora, Monika Zavada, Lea Žukić Iva Gajić, Petar Barišić, Mia Marković, Lana Perković, Ema Todorović, Lucija Tomljanović i Marta Vukomanović imali li su tako prigodu u okviru izvanučioničke nastave na poziv dekana FFOS prof. dr.sc. Ivana Trojana, doc. dr. sc. Stephanie Jug, prodekanice za znanost i međunarodnu suradnju, i prof. Marijane Mandić, asistentice s Odsjeka za germanistiku susresti se s radom na tekstualnim predlošcima analizirajući ih prema zadanoj terminologiji i smjernicama u programu Nvivo i na transkriptima prepoznajući vrste kriza u književnosti (ekološka, obiteljska, urbana, politička, ekonomska, migracijska,... ) Učenici su pokušali analizirati suvremenu književnost engleskog, njemačkog i hrvatskog govornog područja s posebnim naglaskom na sustave u krizi te su se suočili s novom terminologijom i pitanjem ima li suvremena književnost dominantno subverzivni odnos prema krizi.

Neposredno iskustvo aktivnog sudjelovanja na radionicama u ustanovi visokoškolskog obrazovanja kao i mogućnost susreta s profesorima na fakultetu od neizmjerne su važnosti za razvijanje odnosa među obrazovnim institucijama u vertikali, a učenicima i profesorima poticaj za ustrajnost i dodatnu motivaciju u radu.

Aktivnosti radionice popratila je i Slavonska televizija, a njihov prilog možete vidjeti na sljedećoj poveznici:

prof. Mirela Rukavina-Sabo