Budi FIN – financijski pismen i odgovoran

Autor: Lidija Lovrić, 24. 11. 2023.

Već treću godinu naša škola sudjeluje u edukativnom programu financijske pismenosti mladih Budi FIN – financijski pismen i odgovoran. Program je namijenjen mladima i nudi sustavan pristup upoznavanju svojih navika u trošenju i planiranju kroz provođenje istraživanja i personalizirana izvješća. Ovaj edukativan istraživački program financijske pismenosti mladih provodi Ekonomski fakultet u Zagrebu uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja te Agencije za odgoj i obrazovanje. Program se provodi putem Google Meet platforme te ga provode doc. dr. sc. Andrea Lučić i doc. dr. sc. Dajana Barbić s Ekonomskog fakulteta Zagreb uz pokroviteljstvo Raiffeisen mirovinskih fondova.

Prvi dio edukacije na kojem je sudjelovalo 25 učenika naše škole proveden je 21. i 22. studenog 2023. Osnovni program odslušalo je 10 učenika 2. i 3. razreda ekonomske struke, 10 učenika 2. a i b razreda opće gimnazije i 5 učenika 2. razreda ugostitelja. Koordinatorice projekta na razini škole su profesorice Danijela Puhanić i Lidija Lovrić.

Osnovni dio programa uključuje obradu tema koje odgovaraju na sljedeća pitanja:

• Što je važno znati o novcu?
  • Kako i zašto se ponašam s novcem?
  • Što sve utječe na mene kada odlučujem kada i koliko trošiti?
  • Kako se mogu unaprijediti?
  • Kako voditi osobni proračun?
  • Kako uvijek mogu štedjeti, bez obzira na to koliko imam novaca na raspolaganju?

Nakon osnovnog dijela programa, učenicima će, u drugom dijelu projekta, biti ponuđen niz specijaliziranih tema, koje će moći odabrati sukladno svom interesu. Sudjelovanjem u edukacijama, učenici su upoznali svoju financijsku osobnost i odnos prema novcu, dobili vrijednu literaturu i potvrdu o sudjelovanju te osnažili svoje potrošačke kompetencije.

Danijela Puhanić, prof. i Lidija Lovrić, prof.